Підтримати

Холодницький злив справу короля контрабанди Альперіна, що раніше відмовилося зробити НАБУ за 800 тис. дол

Минулого тижня керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький незаконно змінив підслідність у так званій “справі Альперіна”, передавши її в Державне бюро розслідувань. 2017 року детективам Національного антикорупційного бюро пропонували перекваліфікувати цю справу за 800 тисяч доларів, але вони відмовилися.

Наприкінці 2017 року слідчі Генеральної прокуратури задокументували факти пропозиції хабара у 800 тисяч доларів одеським бізнесменом Вадимом Альперіним керівнику детективів НАБУ за зміну кваліфікації у його справі. Альперін хотів, аби справу зі зловживання владою (ч.2 ст. 364) перекваліфікували на підроблення документів (ст.358), що означало б зміну підслідності і передачу справи в поліцію.

На той час детективи НАБУ розслідували  корупційну схему із розмитнення імпортованих товарів за заниженою вартістю впроваджену Альперіним, у якій залучені високопосадовці митних та фіскальних органів.

У межах цього розслідування детективи ініціювали накладення арешту на понад 450 млн гривень компаній-учасниць схеми. Саме після цих арештів Альперін і розпочав пошук “виходів” на НАБУ аби “вирішити” ці проблеми.

Як стало відомо на судовому засіданні щодо обрання запобіжного заходу Альперіну взимку 2017 року: для нього найкращий варіант передати провадження за підслідністю у райвідділ поліції, де йому буде простіше вирішити питання про зняття арешту з рахунків і закриття провадження взагалі, за що він готовий надати 800 тисяч доларів”.

Справу щодо пропозиції “хабара” керівнику детективів НАБУ Андрію Калужинському за зміну кваліфікації скерували до суду ще в липні 2018 року.

“Керівництво САП змінило підслідність у справі Альперіна на її фінішній прямій, попри пряму заборону кримінального процесуального кодексу доручати здійснення розслідування справ НАБУ іншому органу досудового розслідування. У такий спосіб зараз керівництво САП фактично втілили прохання Альперіна, який раніше за це ж пропонував детективам  800 тис. дол. США”, — коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.

Згідно з кримінальним процесуальним кодексом, справа Альперіна підслідна виключно НАБУ (п. 2 ч. 5 ст. 216 КПК України):

  • досудове розслідування злочину, передбаченого ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем);
  • розмір шкоди перевищує 500 млн грн;
  • детективи знайшли докази, що злочин вчинили службові особи органів Державної фіскальної служби України.

Важливо, що разом із “справою Альперіна” в ДБР передали й іншу справу, яка стосувалася цієї ж корупційної схеми. Це розслідування розпочинала ще Генпрокуратура. Влітку 2018 року керівник САП визначив підслідність цієї справи за НАБУ, а вже минулого тижня “передумав”.

У рамках розслідування детективи зібрали в тому числі матеріали, що підтверджують порушення і які лягли в основу ініціювання фіскалами перевірок більше 20 компаній-імпортерів  — учасників схеми. Всі компанії цього року намагалися оскаржити перевірки в судах і НАБУ увійшло до цих судових процесів як третя сторона, аби запобігти таким спробам.

За участі НАБУ 13 з 20 компаній суди вже відмовили в оскарженні перевірок.  Результати перевірок цих суб’єктів господарювання мали стати важливими доказами у кримінальному провадженні.

Вадим Альперін відомий як “король Одеської контрабанди“. Йому приписують великі зловживання, а статки оцінюють у мільярд доларів. Вперше про Альперіна публічно заговорили у 2008 році, коли сомалійські пірати захопили судно “Фаїна”, яке перевозило зброю. Власником судна був Альперін.

Ця справа уже доповнила Реєстр злитих справ САП — ресурс, на якому зібрали справ топ-корупції, у яких вчинки прокурорів нашкодили розслідуванню або звели до нуля шанси на реальні вироки та конфіскації для їхніх фігурантів.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
АНОНС — У ВАКС почнуть розгляд справу “бурштинових екснардепів” Розенблата і Полякова
АНОНС — У суді набирає обертів справа ексголови Держаудитслужби Гаврилової, яка набрехала в декларації на 7,5 млн грн
АНОНС — Завтра Антикорсуд почне по суті розглядати справу Насірова на 2 млрд грн

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності