Минулого тижня керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький незаконно змінив підслідність у так званій “справі Альперіна”, передавши її в Державне бюро розслідувань. 2017 року детективам Національного антикорупційного бюро пропонували перекваліфікувати цю справу за 800 тисяч доларів, але вони відмовилися.
Наприкінці 2017 року слідчі Генеральної прокуратури задокументували факти пропозиції хабара у 800 тисяч доларів одеським бізнесменом Вадимом Альперіним керівнику детективів НАБУ за зміну кваліфікації у його справі. Альперін хотів, аби справу зі зловживання владою (ч.2 ст. 364) перекваліфікували на підроблення документів (ст.358), що означало б зміну підслідності і передачу справи в поліцію.
На той час детективи НАБУ розслідували корупційну схему із розмитнення імпортованих товарів за заниженою вартістю впроваджену Альперіним, у якій залучені високопосадовці митних та фіскальних органів.
У межах цього розслідування детективи ініціювали накладення арешту на понад 450 млн гривень компаній-учасниць схеми. Саме після цих арештів Альперін і розпочав пошук “виходів” на НАБУ аби “вирішити” ці проблеми.
Як стало відомо на судовому засіданні щодо обрання запобіжного заходу Альперіну взимку 2017 року: “для нього найкращий варіант передати провадження за підслідністю у райвідділ поліції, де йому буде простіше вирішити питання про зняття арешту з рахунків і закриття провадження взагалі, за що він готовий надати 800 тисяч доларів”.
Справу щодо пропозиції “хабара” керівнику детективів НАБУ Андрію Калужинському за зміну кваліфікації скерували до суду ще в липні 2018 року.
“Керівництво САП змінило підслідність у справі Альперіна на її фінішній прямій, попри пряму заборону кримінального процесуального кодексу доручати здійснення розслідування справ НАБУ іншому органу досудового розслідування. У такий спосіб зараз керівництво САП фактично втілили прохання Альперіна, який раніше за це ж пропонував детективам 800 тис. дол. США”, — коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.
Згідно з кримінальним процесуальним кодексом, справа Альперіна підслідна виключно НАБУ (п. 2 ч. 5 ст. 216 КПК України):
- досудове розслідування злочину, передбаченого ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем);
- розмір шкоди перевищує 500 млн грн;
- детективи знайшли докази, що злочин вчинили службові особи органів Державної фіскальної служби України.
Важливо, що разом із “справою Альперіна” в ДБР передали й іншу справу, яка стосувалася цієї ж корупційної схеми. Це розслідування розпочинала ще Генпрокуратура. Влітку 2018 року керівник САП визначив підслідність цієї справи за НАБУ, а вже минулого тижня “передумав”.
У рамках розслідування детективи зібрали в тому числі матеріали, що підтверджують порушення і які лягли в основу ініціювання фіскалами перевірок більше 20 компаній-імпортерів — учасників схеми. Всі компанії цього року намагалися оскаржити перевірки в судах і НАБУ увійшло до цих судових процесів як третя сторона, аби запобігти таким спробам.
За участі НАБУ 13 з 20 компаній суди вже відмовили в оскарженні перевірок. Результати перевірок цих суб’єктів господарювання мали стати важливими доказами у кримінальному провадженні.
Вадим Альперін відомий як “король Одеської контрабанди“. Йому приписують великі зловживання, а статки оцінюють у мільярд доларів. Вперше про Альперіна публічно заговорили у 2008 році, коли сомалійські пірати захопили судно “Фаїна”, яке перевозило зброю. Власником судна був Альперін.
Ця справа уже доповнила Реєстр злитих справ САП — ресурс, на якому зібрали справ топ-корупції, у яких вчинки прокурорів нашкодили розслідуванню або звели до нуля шанси на реальні вироки та конфіскації для їхніх фігурантів.