Громадські неурядові організації об’єдналися у глобальну ініціативу для повернення корупційних статків екс-прем’єр-міністра Павла Лазаренка.
Учасники ініціативи представили дієвий правовий механізм повернення 250$ млн. народу України, що був запущений у травні 2013 року.
Так, учасники ініціативи звернулися до Департаменту юстиції США з петицією, в якій запропонували механізм повернення грошей Лазаренка народу України на соціальні проекти через створення незалежного благодійного фонду з міжнародною наглядовою радою.
Департамент юстиції прийняв петицію громадських організацій до розгляду. Інших відомих спроб представників української сторони повернути гроші Лазаренка не встановлено.
Учасники ініціативи планують створити незалежну фундацію, куди будуть спрямовані гроші Лазаренка у разі позитивного рішення окружного суду США, де вже 9-й рік поспіль розглядається справа про конфіскацію 250 мільйонів доларів. Прозорість використання цих коштів гарантуватиме підконтрольність фонду міжнародній наглядовій раді, сформованій в тому числі Мін’юстом та Державним департаментом США.
Подібний механізм був втілений в життя у Казахстані, де в 2007 році повернули 84 мільйони корупційних грошей Казахському народу.
Учасники ініціативи вважають, що уряд України, що публічно заявив про намір повернути гроші Лазаренка, повинен звернутися до Департаменту юстиції США з підтримкою ініціативи громадських організацій створити такий фонд.
Високий рівень корупції в Україні серед вищих ешелонів влади призведе до повторного розкрадання коштів – вважають координатори ініціативи, – тому їх необхідно повертати громадським неурядовим організаціям та направляти на соціальні проекти.
Дар’я Каленюк, виконавчий директор “Центру протидії корупції”: «Спроби уряду політизувати весь процес та прив’язати Тимошенко до корупційних статків Лазаренка ставить під загрозу можливість коли-небудь повернути в Україну ці кошти. Якщо владі потрібний результат, а не сумнівні піар-кампанії — уряд має підтримати петицію громадських організацій».