Громадські організації закликають відновити електронне декларування

Громадські організації вимагають у народних депутатів якнайшвидше прийняти законопроєкт № 8071, який відновлює подання та перевірки електронних декларацій.

Запровадження електронного декларування – одне із найголовніших досягнень українського суспільства після Революції Гідності, яке стало початком багатьох розслідувань.  Проте в перші тижні повномасштабного вторгнення Росії на територію України обов’язкове подання декларацій на період воєнного стану було зупинене. Лише третина всіх посадовців подали свої декларації за 2021 рік. Прогнозуємо, що наступного року кількість поданих декларацій скоротиться ще більше, адже якщо їх подання перетворюється у “добровільне”, то де-факто це означає демонтаж однієї з ключових антикорупційних реформ. Передбачити наслідки зволікання з відновленням декларування досить просто, адже щось подібне три роки тому сталося із поданням фінансової звітності політичних партій. Різниця полягає лише в тому, що якщо партії безконтрольно розпоряджаються сотнями мільйонів гривень з державного бюджету, то чиновники та депутати впливають на використання сотень мільярдів гривень українських платників податків та коштів від партнерів України.

Неподання декларацій та фактична зупинка їх перевірки утворює максимально сприятливі умови для корупції та зловживань, які в сучаснихумовах є ще більш небезпечними явищами для держави та суспільства.

Після 9 місяців війни стало очевидним – якщо найближчим часом не відновити процес електронного декларування, антикорупційним органам буде фактично неможливо виявляти та притягувати чиновників до відповідальності за незаконне збагачення та брехню в деклараціях. 

Тож у найближчому майбутньому інститут електронного декларування може втратити свою ефективність, а антикорупційна реформа – відкотитись на 8 років.

Голова фракції «Слуги народу» Давид Арахамія ініціював внесення законопроєкту № 8071 “Про внесення змін до деяких законів України щодо здійснення заходів фінансового контролю з метою запобігання корупції”, який відновлює подання електронних декларацій посадовцями, для яких це було обов’язком до початку війни. 

Законопроєкт № 8071 вже успішно схвалений профільним Комітетом Верховної Ради з питань антикорупційної політики та рекомендований до ухвалення ще 18 жовтня 2022 року. Станом на 28 листопада законопроєкт досі не винесений на розгляд до Верховної Ради. Ми припускаємо, що окремі народні депутати умисно гальмують відновлення електронного декларування, яке продемонструвало свою ефективність у запобіганні корупції. 

Закликаємо народних депутатів включити до порядку денного та проголосувати за законопроєкт № 8071, який відновлює подання електронних декларацій.

Підписанти:

Громадська рада при НАЗК

Антикорупційний штаб

Інститут законодавчих ідей

Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан”

StateWatch

Bihus.Info

Рух ЧЕСНО

Центр економічної стратегії

Громадянська платформа “Дій!”

Запорізький центр розслідувань

Anti-Corruption Research and Education Centre

Жіночий Антикорупційний Рух  

ГО “На межі”

Фундація DEJURE

ГО “Платформа Громадський Контроль” 

ГО “Нівроку”

Центр громадського моніторингу та досліджень

ГО Центр протидії корупції

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Що має зробити влада, щоб отримати позитивну антикорупційну оцінку від ЄС: ЦПК розробив дорожню мапу виконання вимог Єврокомісії
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності