Громадські організації закликають членів ВРП запустити процес очищення судової влади та подати у відставку

Українські громадські організації Фундація DEJURE, Центр протидії корупції та Автомайдан закликають членів Вищої ради правосуддя, що заявили про блокування їхньої роботи, не витрачати гроші платників податків намарно і подати у відставку якнайшвидше, але не раніше вчинення необхідних для впровадження законів про судову реформу дій.

Вища рада правосуддя — орган судової влади, який давно дискредитував себе в очах українського суспільства. Члени ВРП роками покривали підозрюваних у захопленні державної влади Павла Вовка та інших суддів ОАСК, відмовляючись розглядати дисциплінарні скарги проти них. Натомість, ВРП систематично тиснула на суддів, які проявили свою незалежність — викривали корупцію (в тому числі й в судовій системі). Найбільш яскраво це проявилося на конкурсі до Антикорупційного суду, коли ВРП оголосила догану судді Ларисі Гольник за допис у Facebook, чим позбавила суддю можливості брати участь у конкурсі до Антикорсуду. Саме тому повноцінне очищення ВРП є першочерговою умовою судової реформи, передбаченої, зокрема, законом №1635-IX (в минулому законопроєкт №5068).

Ухвалений законопроєкт про очищення ВРП змінив процедуру дисциплінарних проваджень, запровадивши інститут дисциплінарних інспекторів. Оскільки жодного перехідного періоду законопроєкт не передбачив, це фактично зупинило розгляд членами ВРП дисциплінарних скарг до формування служби дисциплінарних інспекторів. На жаль, комітет з питань правової політики, очолюваний Андрієм Костіним, систематично не допускав громадських експертів до роботи над законом про очищення ВРП, і сама закритість і кулуарність нормотворення призвела до появи у тексті закону техніко-юридичних прогалин. Наголошуємо, що поправка №733 до закону про очищення ВРП № 1635-IX авторства народної депутатки Анастасії Радіної на зупинку розгляду ВРП дисциплінарних проваджень не повпливала. Поправкою нереформовану, корумповану ВРП було позбавлено можливості відбору нових дисциплінарних інспекторів. Без цієї поправки розгляд нереформованою ВРП дисциплінарних справ все одно було б припинено. 

Враховуючи те, що ВРП систематично застосовує подвійні стандарти під час розгляду дисциплінарних справ, практично не карає суддів-порушників, ми вважаємо, що відтермінування розгляду дисциплінарних скарг на суддів до обрання нової ВРП не є критичним. Після того, як нереформовану, корумповану ВРП буде очищено від недоброчесних членів, шанс на справедливе покарання недоброчесних суддів у дисциплінарному порядку значно зросте.

Оскільки ВРП заявляє про блокування своєї роботи, закликаємо членів ВРП виконати вимоги закону №1635-IX, необхідні для формування Етичної Ради та Конкурсної комісії до ВККС, і подати у відставку. Цим кроком члени ВРП прискорять очищення судової влади та унеможливлять “колапс судової системи”, яким вони лякають суспільство. 

Наголошуємо, що швидкість відновлення розгляду дисциплінарних скарг проти суддів прямо залежить від швидкості очищення ВРП, тому будь-які затягування етапів конкурсу з боку ВРП означатимуть затягування з покараннями недоброчесних суддів самою ВРП. 

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності