Громадськість засуджує тиск адвокатів на суддів ВАКС та очікує жорсткої реакції від Генпрокурора

Цього тижня Вищий антикорупційний суд публічно заявив про втручання адвокатів у діяльність колегії суддів Лесі Федорак, Віктора Маслова та Ігоря Строгого. 

Саме ця колегія суддів здійснює розгляд кримінальної справи  щодо ексдепутата Миколи Мартиненка та ще п’яти інших осіб, яких обвинувачують у розкраданні близько 700 млн грн з українських державних підприємств. 

У своєму зверненні судді зазначили, що захисники у справі систематично зловживають своїми правами. Зокрема, перешкоджають та затягують розгляд справи за допомогою очевидно безпідставних заяв та клопотань, порушують порядок у судовому засіданні. Один із адвокатів навіть ініціював кримінальне провадження щодо колегії за нібито умисне порушення права на захист. Останньою краплею став випадок із вибухом невідомого пристрою на місці, де паркує автомобіль головуюча суддя у цій справі.

Громадськість теж неодноразово ставала свідками неетичної поведінки та порушень з боку вказаних захисників та обвинувачених під час відкритих судових засідань. Мова йде про подачу завідомо неправдивих документів, неодноразових порушень порядку в залі судового засідання, появу сюжетів з ознаками замовності на національних телеканалах. Часто неетична поведінка набуває безпрецедентних проявів неповаги до суду у вигляді недоречних вигукувань з місця та перебивань суддів, банального хамства та  порівнянь судового процесу із “порнографією”, неетичних висловлювань у соціальних мережах. Таку ж неприпустиму поведінку захисники та обвинувачені демонструють щодо прокурора.

Вказана поведінка немає нічого спільного з реальним захистом в судовому процесі, висловленням правових позицій та аргументів. Закон України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” передбачає дотримання адвокатами Правил адвокатської етики як одного з основних професійних обов’язків адвокатів.  Адвокат у суді повинен дотримуватися належної поваги до суду та інших учасників процесу. 

Водночас дії адвокатів у справі свідчать про протилежне: нестриманість і некоректність поведінки та висловлювань, вчинення дій, спрямованих на невиправдане затягування розгляду справи та зловживання своїми процесуальними правами, недотримання захисниками норм адвокатської етики, зокрема при використанні соцмереж тощо.

Попри це, дисциплінарні органи адвокатури та органи адвокатського самоврядування жодним чином не реагують на такі порушення. Колегія суддів уже неодноразово  зверталась до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (комісія) з приводу притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих адвокатів у цій справі. Раніше до комісії зверталося і Національне антикорупційне бюро України і навіть громадські організації із відповідними скаргами, проте жодної відповідальності за такі зловживання для захисників не настало.

Комісія, замість оцінки поведінки своїх колег, вирішила оцінити дії та рішення суду, чи очевидно вийшла за межі своїх повноважень та продемонструвала ознаки кругової поруки у адвокатському середовищі. Так само, замість реагування на явно некоректну поведінку адвокатів у процесах, Рада адвокатів України неодноразово публічно критикувала суд за ініціативи щодо притягнення до відповідальності захисників.

Ми, представники громадянського суспільства, які доклали чимало зусиль для створення справді незалежного Вищого антикорупційного суду, вважаємо подібні дії адвокатів неприйнятними та рішуче їх засуджуємо.

Своєю поведінкою захисники не лише порочать честь та репутацію української адвокатури, а й демонструють вкрай низький професійний та культурний рівень.

На наше переконання, демонструючи таку поведінку обвинувачені та їх захисники бояться чесного та незалежного судового розгляду. З появою ВАКС вони зіткнулися з реальним, а не фейковим, правосуддям. Очевидно, що ті, хто звик до можливостей вирішувати справи не у змагальному процесі, а в кабінетах суддів за зачиненими дверима, будуть робити все можливе, щоб повернути старий і такий звичний для них порядок речей. 

Саме тому, з метою захисту правосуддя та запобігання спробам подальшого тиску та втручання у діяльність суддів Вищого антикорупційного суду, закликаємо:

  1. Вищу раду правосуддя та Генерального прокурора України негайно розглянути звернення суддів та вжити заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя. 
  2. Офіс Генерального прокурора та Національну поліцію України провести незалежне та неупереджене розслідування за фактом вибуху невідомого предмета, який Вищий антикорупційний суд розцінює як факт втручання у діяльність суду щодо здійснення правосуддя у спосіб, небезпечний для життя і здоров’я суддів.
  3. Раду адвокатів України вжити заходів для навчань та роз’яснень Правил адвокатської етики для захисників у вказаній справі. 

ГО “Центр протидії корупції”

ГО «Інститут законодавчих ідей»

Центр громадського моніторингу та досліджень

Всеукраїнське об’єднання “Автомайдан” 

ГО “Міждисциплінарний науково-освітній центр протидії корупції в Україні” 

Антикорупційний штаб

StateWatch

Transparency International Ukraine

Фундація DEJURE

Рух ЧЕСНО

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
AntAC’s letter to Atlantic Council regarding Akhmetov’s funding
Заява громадськості щодо катастрофічних екологічних наслідків бездіяльності Верховної Ради
Громадські організації закликають Президента заветувати зміни до закону про фінансування партій

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності