Громадські та пацієнтські організації закликають МОЗ транслювати та оприлюднювати відео співбесід з кандидатами до Наглядової ради ДП “Медичні закупівлі України”

Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) почало формувати Наглядову Раду державного підприємства “Медичні закупівлі України” — ключового закупівельника у сфері медицини. 8 лютого о 10 ранку розпочалися співбесіди з кандидатами, які проводить спеціально утворена Конкурсна комісія. Проте інформація про самих кандидатів відсутня, а співбесіди не транслюються.

Саме тому громадські та пацієнтські організації закликають МОЗ України забезпечити прозорість відбору, оприлюднивши списки кандидатів, та здійснювати трансляцію співбесід. Інакше довіри до Наглядової Ради ДП у суспільства не буде.

Ще 4 серпня 2020 року МОЗ видало наказ №1781 “Про утворення та принципи формування наглядової ради державного підприємства “Медичні закупівлі України”. У жовтні минулого року було розпочато сам конкурс, проте його деталі і суть приховані від громадськості.  Закритий процес відбору на тлі систематичного тиску, який чиниться на державного закупівельника, може свідчити про бажання міністерства обрати “ручну” Наглядову Раду. Окрім того, більшість членів комісії з відбору складають співробітники самого міністерства.

ДП “Медичні закупівлі України” створювалося з метою перебрання від МОЗ закупівельної функції та організації професійних закупівель в інтересах українських пацієнтів. Для організації та проведення закупівель ліків підприємство отримує бюджетні кошти. Минулого року підприємство було уповноважене на здійснення закупівель на понад 11 мільярдів гривень. Передбачається, що наступні роки обсяг бюджетних коштів для організації закупівель ДП буде зростати. 

Все це зумовлює необхідність безпрецедентної прозорості та неупередженості в процесі утворення Наглядової Ради. Згідно із чинним законодавством та Статутом ДП Наглядова Рада має складатися із 7 членів, 2 з яких мають бути визначені МОЗ, а 5 — повинні бути незалежними та відібрані конкурсною комісією. 

Водночас останній рік ми спостерігаємо численні спроби тиску з боку МОЗ України на керівництво держпідприємства та втручання в процедури закупівель. Такі спроби проявлялися у вигляді рекомендацій з боку ексміністра Ємця призначити «потрібних» осіб на важливі посади, втручання в процедуру закупівлі захисних костюмів та в подальшому у прийнятті, з подачі МОЗ, регулювань, які вимагають погодження з МОЗ характеристик товарів і послуг, договорів та інших документів. Так само, тиск на підприємство здійснювався і під час закупівлі вакцин від COVID-19.

За таких обставин та в умовах відсутності інформації про процес створення Наглядової Ради ми вимагаємо від МОЗ України та особисто Міністра Максима Степанова:

прозорого відбору членів Наглядової Ради у ДП “Медичні закупівлі України” через забезпечення трансляції та оприлюднення записів співбесід з кандидатами та опублікувати сам перелік кандидатів та інформацію про біографії та їхні професійні досягнення. 

Наголошуємо, що винятково прозора і неупереджена  процедура можуть отримати суспільну довіру до процесу створення Наглядової Ради ключової закупівельної агенції країни у медичній галузі.

ГО “Центр протидії корупції”

БФ “Пацієнти України”

ГО “Стейтвотч” – StateWatch

ГО “Трансперенсі Інтернешнл Україна”

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У 2020 році українці витратили 14 млрд грн на ліки без доведеної ефективності. Звіт 
Меблі замість ліків, “велике будівництво” та завищені ціни. ЦПК проаналізував рік ковідних закупівель

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності