Громадські організації закликають Президента розблокувати судову реформу

Громадські організації Центр протидії корупції, Фундація DEJURE, Центр політико-правових реформ, Transparency International та Автомайдан закликають Президента Зеленського негайно ініціювати зміни в законодавство, що дозволять запустити реальну судову реформу в Україні. Про це представники організацій заявили 28 лютого на брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Ще в листопаді минулого року набрав чинності ініційований Президентом Зеленським  закон, який передбачив важливі зміни в судовій системі. Але реалізацію цього закону було покладено на Вищу раду правосуддя (ВРП) – нереформований орган, який фактично заблокував його впровадження.  

Зокрема, Вища рада правосуддя протидіє утворенню Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) – органу, що відповідальний за добір нових суддів в Україні і оцінювання чинних. Нову ВККС мали набрати на конкурсі за участі міжнародних експертів з числа тих, хто відбирав суддів для Вищого антикорупційного суду. Проте, ВРП написала положення про конкурс, яке нівелювало роль міжнародних експертів у ньому.

“Міжнародні організації ще в грудні офіційним листом повідомили Вищу раду правосуддя, що відмовляються брати участь в конкурсі через незаконне положення про нього. ВРП за 3 місяці так і не внесла змін, що розблокували б участь міжнародних експертів у відборі нової Кваліфкомісії. Натомість, члени ВРП почали звинувачувати самих міжнародників в саботажі реформи,” – зазначив Михайло Жернаков, голова правління Фундації DEJURE.

Через такі дії ВРП заблоковано добір нових суддів, яких в судовій системі бракує близько двох тисяч, а деякі суди не працюють взагалі. 

Водночас ВРП відмовилася сформувати і Етичну комісію. За задумом президента, цей орган мав би очистити ВРП від недоброчесних представників. Міжнародні партнери номінували до неї експертів зі світовим іменем та бездоганною репутацією. Натомість члени ВРП, побоюючись звільнень, взагалі не виконали закон і відмовились створювати етичну комісію. 

“Вища рада правосуддя – це орган, який не зацікавлений в тому, щоби реформа Зеленського запрацювала, бо успішна реалізація реформи почнеться зі звільнення самих членів ВРП. Вони це прекрасно усвідомлюють, а тому робили і далі продовжуватимуть робити все, що завгодно, аби тільки не виконувати закон. Тому наразі новий закон – це єдиний спосіб розблокувати реформу”, – наголосила Галина Чижик, експертка Центру протидії корупції.

Громадські організації закликали Президента ініціювати законодавчі зміни, які

  • забезпечать прозорий конкурс до Вищої кваліфікаційної комісії суддів за правилами, встановленими конкурсною комісією за участі міжнародних експертів, а  не корумпованими суддівськими елітами;
  • розблокують створення Етичної комісії, яка очистить ВРП від негідних представників;  
  • врахують застереження Венеційської комісії щодо необґрунтованого скорочення Верховного Суду. 

“Президент Зеленський – єдиний, хто може розірвати порочне коло суддівських еліт. Його зволікання з розблокуванням реформи лише поглиблює кризу, яка є всередині судової системи,  та відлякує від України міжнародних інвесторів”, – заявила Катерина Бутко, ВГО “Автомайдан”.

Нагадаємо, що під час президентських виборів Володимир Зеленський підтримав “Порядок денний реформи правосуддя”, запропонований громадськими організаціями, який і передбачав перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів та Вищої ради правосуддя за допомогою незалежних міжнародних експертів. 

В свою чергу, політична партія «Слуга народу», під час парламентських виборів, підтримала “Порядок денний встановлення справедливості”, серед вимог якого теж був перезапуск ВККС та ВРП за таким самим принципом.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про ліквідацію Ради суддів та посад голів судів
Закликаємо міжнародних партнерів не брати участі у фейковій реформі Конституційного Суду
Закликаємо міжнародних партнерів не делегувати членів ДГЕ, а народних депутатів негайно змінити закон про КСУ

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності