Підтримати

Голову Держлікслужби треба обирати тільки через прозорий конкурс

Громадські антикорупційні організації вимагають проведення відкритого та публічного конкурсу на посаду голови Державної служби лікарських засобів України.

Вчора ввечері 5 березня, Кабінет Міністрів України звільнив голову Держлікслужби Михайла Пасічника, який перебував на посаді останні пів року після люстрації одіозного екс-голови служби Олексія Соловйова.

На думку антикорупційних та пацієнтських організацій рішення Кабінету Міністрів про звільнення Пасічника могло стати наслідком його публічних заяв щодо недоцільності розширення повноважень служби.

Екс-голова Державної служби лікарських засобів виступив із критикою ініціативи Міністерства охорони здоров’я України про надання підконтрольному йому органу додаткових регуляторних функцій. Михайло Пасічник відкрито заявив, що розширення повноважень Держлікслужби не є ініціативою самого органу та є не на часі.

Нагадаємо, що нещодавно МОЗ оприлюднив проект розробленого ним закону, яким пропонувалося передати Держлікслужбі функції Державного експертного центру та Державного фармакологічного центру, попередньо ліквідувавши ці служби. У разі підтримки такого законопроекту Верховною Радою, Держлікслужба поєднала б у собі дві функції – реєстрації ліків та медичних засобів, та фармакологічного надзору – контролю за якістю ліків на ринку.

Після жорсткої критики з боку профільних Асоціацій та громадських експертів законопроект, що перебував у стадії “громадського обговорення”, був видалений з сайту Міністерства охорони здоров’я України.

“Звільнення голови ключового фармацевтичного контролюючого органу може в тому числі свідчити про бажання нової команди МОЗ все ж таки наділити додатковими функціями Держлікслужбу, — стверджує Віталій Шабунін, голова правління «Центру протидії корупції”. — Це те, що свого часу не встиг доробити фармацевтичний клан під протекцією Азарова: зосередити всі контролюючі функції в одних руках і отримати можливість “ручного управління” фармринком. Саме тому ми вимагаємо прозорого публічного конкурсу на посаду директора Державної служби лікарських засобів. Лише за цієї умови можна знизити ризик призначення на цю посаду людини, яка доведе почату МОЗом справу до кінця”.

З аналогічною заявою виступила і Європейська бізнес асоціація. Її учасники висловили занепокоєння ініціативою МОЗ щодо концентрації регуляторних функцій в одному органі. Зокрема, представники Європейської бізнес асоціації наголосили, що такий крок створює нові можливості для корупції у фармацевтичному секторі.

Зауважимо, що звільнений Михайло Пасічник під час керівництва ключовим фармацевтичним регулятором країни залишався одним зі співзасновників компаній “Фалбі” (володіє 30% акцій компанії), яка займається дистрибуцією та продажем ліків в аптечних мережах, що могло стати формальною причиною звільнення екс-голови служби.

“Два роки тому всі пацієнти України вже стояли в черзі за життям, коли через введення додаткових ліцензувань Державною службою лікарських засобів, ліки подорожчали на 70%, — розповідає Дмитро Шерембей, голова правління БФ “Пацієнти України”. — Саме тому прозорий конкурс на посаду голови служби є дуже важливим, адже в першу чергу ця людина має боротися за якість та зниження цін на ліки, а не власне збагачення”, – додає він.

Слід відзначити, що саме завдяки громадському публічному тиску в квітні місяці був звільнений з посади колишній голова Держлікслужби Олексій Соловйов, якого експерти звинувачували у створенні корупційних схем у сфері реєстрації ліків.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Кабмін затвердив ручне керування медичних закупівель: країна може залишитися без ліків
ЗАЯВА – Громадські організації закликають Степанова не призначати куратором майже 100 мільярдів фігуранта антикорупційних розслідувань
АНОНС – Куратор 100 мільярдів. Як Степанов без зайвих очей обиратиме очільника Національної служби здоров’я

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності