Підтримати

“Герой” Луценко та “група Сороса”. Спростовуємо звинувачення журналіста The Hill

Американське політичне видання The Hill опублікувало чергову колонку про Україну журналіста Джона Соломона.

Колонка вийшла 26 березня вночі за Києвом із заголовком “Посольство США наполягало на відмові України від розслідування  організації Джорджа Сороса під час виборів у 2016 році”. Цей текст — особиста думка автора, яка не співпадає із позицією самого видання, як це зазначено на сайті The Hill.

Текст містить усе ті ж цитати Юрія Луценка, які Центр протидії корупції (ЦПК) уже спростував раніше. У цій публікації особиста думка Соломона стосується безпосередньо ЦПК та містить беззмістовні звинувачення організації.

Це вже не перша атака на ЦПК. Спростовуємо fake news і цього разу.

***

Які фейки поширив Джон Соломон у своїй новій колонці:
— вкрадені 4,4 млн доларів США американських громадян

— Юрій Луценко сидів за боротьбу з російською агресією
— список Йованович
— ЦПК — група Сороса
— ЦПК вимагав собі гроші Лазаренка
— ЦПК не відповів на численні запити журналіста

***

ЗНОВУ ПРО “ВКРАДЕНІ 4,4 МЛН ДОЛАРІВ США”

Цитати з колонки Соломона: “У той час, як 2016 року в Америці лютували президентські перегони, українські прокурори зіткнулися з деякими несподіваними перешкодами, коли проводили розслідування діяльності некомерційної організації на батьківщині, відомої як Центр протидії корупції (ЦПК).

Фокус на ЦПК, молоді вуличні активісти якої носили футболки з написом «Ukraine F*сk Corruption», був частиною великого розслідування Генеральної прокуратури України щодо розтрати 4,4 мільйона доларів США, виділених на боротьбу з корупцією всередині колишньої радянської республіки.

Незабаром прокуратура дізналась, що опір з яким вони зіткнулися був безпосередньо від посольства США в Києві, де адміністрація Обами зробила рідкісний крок, намагаючись примусити український уряд відмовитися від розслідування щодо організації та витрачання технічної допомоги.”

Кримінальну справу за фактом можливого розкрадання американської технічної допомоги у розмірі 4,4 млн доларів США американських платників податків, які були спрямовані на реформи ГПУ, відкрили 16 березня 2016 року Генеральною прокуратурою під керівництвом попереднього генпрокурора Віктора Шокіна.

4 квітня 2016 року ГПУ отримала лист від Посольства США, про який Соломон писав уже в своїй попередній колонці.

У день свого призначення на посаду генпрокурора у травні 2016 Юрій Луценко повністю погодився, що звинувачення проти ЦПК є безпідставними. Він навіть сказав, що вони “просто ганьблять Генеральну прокуратуру України”. За кілька днів після цього ГПУ справу закрило.  

“Зрештою, проти ЦПК не було вжито жодних дій, і сьогодні організація продовжує процвітати. Тим не менш, епізод набуває нового значення.”

Це не правда. Це кримінальне провадження стало незаконним приводом для слідчих отримати доступ до банківських рахунків, операцій та фінансових й бухгалтерських документів ЦПК.

Згодом інформація з наших документів неодноразово з’являлася в Інтернеті. У травні 2016 ГПУ закрила кримінальну справу «через відсутність кримінального правопорушення».

“ЮРІЙ ЛУЦЕНКО — ГЕРОЙ, ЯКИЙ СИДІВ ЗА БОРОТЬБУ З РОСІЙСЬКОЮ АГРЕСІЄЮ”

“Через декілька місяців Юрій Луценко, якого на Заході знали як героя, що просидів  два роки в тюрмі за боротьбу з російською агресією у своїй країні, був обраний Генеральним прокурором. І був запрошений на зустріч з новим послом США в Україні Марі Йованович.”

По-перше, Юрій Луценко був добре відомий на Заході не як герой, а як Міністр внутрішніх справ України, який 2009 року був затриманий за п’яну бійку у Франкфуртському аеропорту.

По-друге, Юрія Луценка засудили до чотирьох років ув’язнення на початку 2012 року, тобто за 2 роки до початку російської агресії в Україні.

Звинувачення проти Луценка стосувалися розкрадання коштів Міністерства внутрішніх справ під його керівництвом, а також зловживання службовим становищем, що призвело до незаконного виділення державної квартири та соціальних виплат його колишньому водію і незаконного виділенню коштів на День міліції у 2008-2009 роках. Його обвинуватили у завданні державі збитків у розмірі 125 тис доларів.

Луценко подав позов до Європейського суду з прав людини. 2012 року суд постановив, що арешт Луценка та подальше затримання порушили Європейську конвенцію з прав людини.

ЗНОВУ ПРО “СПИСОК ЙОВАНОВИЧ”

“Луценко сказав мені, що він був приголомшений, коли посол «дала мені список людей, яких ми не повинні переслідувати». У список увійшли засновник організації ЦПК і два депутати, які висловили підтримку програми антикорупційної реформи, за словами людини, що безпосередньо знає про цю зустріч.”

Перша зустріч посла Марі Йованович з генпрокурором Юрієм Луценком могла відбутися не раніше кінця серпня 2016 року після того, як посол передала вірчі грамоти. На той час не було жодного чинного кримінального провадження проти голови правління ЦПК Віталія Шабуніна.

Кримінальна справа проти ЦПК за начебто розкрадання коштів американських платників податків була закрита як мінімум за 3 місяці до першої можливої зустрічі посла з генпрокурором.

Кримінальну справу внаслідок удару Віталієм Шабуніном провокатора відкрили влітку 2017 року. Наразі у суді триває розгляд справи.

“ЦПК — ГРУПА СОРОСА”

“Виявляється, що організація, щодо якої українські правоохоронні органи проводили розслідування, фінансувалася адміністрацією Обами і ліберальним мега-спонсором Джорджем Соросом.”

Центр протидії корупції заснували наприкінці 2011 року Віталій Шабунін та Дар’я Каленюк, які раніше були активістами молодіжної громадської організації “Фундація регіональних ініціатив”.

2012 року ЦПК існував як волонтерський проект, який не отримував донорської фінансової допомоги.

2013 року громадська організація отримала своє перше донорське фінансування для здійснення громадського моніторингу державних закупівель ліків в Україні. Це був грант від Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД, за підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

“Після того, як десять років тому Департамент юстиції Обами розпочав свою Ініціативу щодо повернення активів у сфері клептократії для переслідування корупції в інших країнах, Держдепартамент, Департамент юстиції та ФБР передали частину своєї роботи в Україні організаціям, що фінансуються Соросом.”

У грудні 2013 року під час Революції Гідності в України ЦПК розпочав кампанію із замороження іноземних активів Віктора Януковича та його соратників.

ЦПК створив окремий сайт yanukovich.info, на якому активісти збирали всі публічно доступні факти про корупційні активи союзників Януковича та фіксували роль західних юристів, банків та компаній відмиванні корупційних активів колишнього президента України.

Кампанія фінансувалася за рахунок краудфандингу від зацікавлених громадян. Її не фінансували ані уряд США, ані фонд американського мецената Джорджа Сороса.

У рамках цієї кампанії ЦПК звертався до правоохоронних органів Європейського Союзу, Швейцарії, США з проханням розслідувати західні активи Януковича та його поплічників. “Ініціатива щодо повернення активів у сфері клептократії” була частиною довгого списку закордонних правоохоронних органів, до яких ЦПК звертався в грудні 2013 — лютому 2014 року.

“Одним із ключових партнерів США був ЦПК, який отримав 59% (або 1 мільйон доларів) з близько  1,7 мільйонів доларів свого фінансування починаючи з 2012 року з бюджетів уряду США, пов’язаних з Державним департаментом та Міністерством юстиції США, і майже 290 тисяч доларів від Міжнародного фонду Сороса “Відродження”, згідно з даними про спонсорські кошти організації.”

Проекти міжнародної технічної допомоги уряду США та Фундації Відкритого Суспільства  були не єдиним джерелом фінансування Центру протидії корупції за час існування організації.

З 2013 року ЦПК отримував фінансування також від ряду інших донорів, серед яких:

  • Європейський Союз Проект МАТРА посольства Нідерландів
  • Посольство Великобританії
  • Міністерство закордонних справ Чеської Республіки
  • Глобальний фонд через Всеукраїнську благодійну організацію «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД»

Організацію підтримають і звичайні громадяни України, перераховуючи свої пожертви на реалізацію проектів ЦПК. Інформацію про фінансування організації ми публікуємо на нашому сайті.

“Співпраця «США-Сорос» була помітна в Києві. Декілька високопоставлених чиновників з Департаменту юстиції та агенти ФБР були помічені на знімках як учасники подій та конференцій, спонсором яких є Сорос.”

Відразу після перемоги Революції Гідності та втечі Януковича з України активістів ЦПК запрошували на зустрічі з працівниками правоохоронних органів різних країн, які були готові допомогти Україні у поверненні відмитих через  Захід корупційних статківпрезидента-втікача.

Експерти ЦПК зустрічалися також з представниками Департаменту юстиції США і поділилися з ними всією публічно-доступною інформацією, яку організація зібрала про корупціонерів режиму Януковича.

Повернення корупційних статків  Януковича та його соратників було одним з ключових пріоритетів роботи ЦПК, яка проводила в 2014, 2015, 2016 роках в Києві спеціалізовану міжнародну конференцію з повернення активів.  Серед спікерів однієї з таких конференцій була Карен Грінавей.

Крім представників Департаменту юстиції та ФБР, на конференціях ЦПК з повернення активів  були присутні правоохоронці з України (включаючи Генпрокуратуру), Італії, Британії та Швейцарії.

“Грінавей нещодавно пішла на пенсію, а ЦПК незабаром оголосив, що вона приєднується до її наглядової ради.”

Карен Грінавей погодилася приєднатися до наглядової ради ЦПК у лютому 2019 року, після того, як вона закінчить інші свої професійні обов’язки.

Членство у наглядовій раді ЦПК є неоплачуваним. До Наглядової Ради ЦПК запрошені  авторитетні професіонали, які переймаються Україною та зацікавлені в протидії великій політичній корупції.

Серед членів наглядової ради ЦПК американський філософ і політичний економіст Френсіс Фукуяма, відомий італійський юрист і прокурор Джованні Кесслер, британський журналіст і письменник Олівер Буллоу та головний редактор сайту «Наші гроші» і журналіст-розслідувач Олекса Шалайський.

“Високопосадовці правоохоронних органів США підтвердили, що рання  співпраця всередині Україні щодо клептократії призвела до помітних дій США проти олігарха Дмитра Фірташа (кий був головною метою групи Сороса) і Манафорта. Фірташа тепер представляє колишній адвокат Гілларі Клінтон Ланні Девіс і колишній прокурор США Дан Вебб.”

Дмитро Фірташ ніколи не був головною ціллю фокусу діяльності ЦПК.

Організація збирає публічно доступні докази щодо корупції та відмивання грошей щодо ВСІХ українських олігархів та топ корупціонерів. ЦПК це робила під час режиму президента Януковича і продовжує робити це за нового уряду під керівництвом президента Петра Порошенка.

“ЦПК ВИМАГАВ СОБІ ГРОШІ ЛАЗАРЕНКА”

“«Українська громадська організація Центр протидії корупції (ЦПК) звернулась до Департаменту юстиції США від імені українського громадянського суспільства з проханням виділити майже три мільйони доларів з конфіскованих та арештованих активів, які нібито відмивав колишній прем’єр-міністр України Павло Лазаренко для створення навчального закладу щодо протидії корупції», — зазначається у документі за 2015 рік.”

2013 року ЦПК подав петицію до Департаменту юстиції США з проханням повернути 250 млн доларів США колишнього прем’єр-міністра України Павла Лазаренка, засудженого 2006 року у США за відмивання грошей.

У 2004 році уряд США подав паралельний позов з метою конфіскації коштів  у сумі 250 млн доларів, отриманих злочинним шляхом; наразі судовий розгляд ще триває.

Крім ЦПК, петицію підтримали більше десятка інших українських громадських організацій. Ми звернулися до уряду США утриматися від повернення вкрадених активів Лазаренка назад корумпованому уряду України, який  на той час очолював президент Янукович, який знову їх вкрав би.

ЦПК закликав уряд США використати для повернення корупційних статків в Україну модель, яка успішно спрацювала в Казахстані, де корупційні статки уряд США повернув народу Казахстану на рахунки спеціально   створеного незалежного фонду “BOTA”.

У 2015 році ЦПК оновила петицію з огляду на різкі зміни в країні і появи новини в засобах масової інформації, яка стверджувала, що Департамент юстиції США збирається конфіскувати гроші Лазаренка.

“ЦПК  НЕ ВІДПОВІВ НА ЧИСЛЕННІ ЗАПИТИ ПРО КОМЕНТАР”

“Представники ЦПК і фонду «Відкрите суспільство» не відповідали на неодноразові запити щодо коментарів.”

ЦПК не отримував жодних запитів на коментарі від Джона Соломона після публікації його інтерв’ю з Юрієм Луценком.

Єдиний лист від Соломона із проханням відповісти на його запитання ми отримали в жовтні 2018 — за 6 місяців до публікації інтерв’ю з Луценком. Однак вирішили не відповідати на лист після того, як прочитали відгуки про його роботу як журналіста.  

Джон Соломон має суперечливу репутацію серед американських медіа через поширення маніпулятивної та упередженої інформації.

Наприклад, 2018 року самі працівники видання The Hill висловили своє занепокоєння щодо упереджених публікацій Соломона.

Це стало причиною, чому ЦПК вирішило не відповідати, щоб не дати змоги зманіпулювати нашими словами.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У Раді спотворили закон, який дозволяє повертати виведені з банків активи. Що це означає для вкладників
ЦПК виявив істотні проблеми з оприлюдненням переліків майна, що підлягає приватизації
ЦПК проаналізував проблеми зі станом оприлюднення переліків майна комунальної власності, що підлягає приватизації

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності