Підтримати

Експерти РПР жорстко розкритикували новий законопроект про конфіскацію майна корупціонерів

Схвалений вчора оборонним комітетом новий законопроект №4811 про конфіскацію активів дозволить грабувати та відбирати бізнес пересічних українців, а корупціонерам – легалізувати майно через суди, – вважають громадські експерти.

«Правовий аналіз РПР вад та наслідків ухвалення законопроекту №4811 про арешт та конфіскацію активів корумпованих чиновників показав, що проект закону становить суттєву загрозу основоположному праву власності  для всіх громадян України і має бути відхилений», – йдеться у екстренній заяві експертів анткорупційної групи Реанімаційного пакету реформ.

Експерти називають новий законопроект клоном раніше відхиленого правоохоронним комітетом проекту закону №4057, та вважають, що він дасть необмежені можливості прокурорам та слідчим без належних підстав конфісковувати майно будь-якого громадянина України, а корумпованим чиновникам, навпаки, легалізувати награбоване через Європейський суд з прав людини.

«Рішення українського суду про конфіскацію активів Януковичів за такою процедурою не будуть визнані жодним іноземним судом, – йдеться у заяві РПР, – Наприклад, законопроект не допоможе конфіскувати близько 200 мільйонів доларів, арештованих у Швейцарії та Монако на рахунках Юрія Іванющенка».

На думку активістів, механізм, закладений в основу проекту закону №4811, дозволить «прокуратурі на чолі з Юрієм Луценко показати швидкий, але тимчасовий, результат конфіскації українських активів соратників Януковича і виправдає неспроможність ГПУ довести кримінальні провадження до суду та в заочному порядку отримати вирок суду з рішенням про конфіскацію майна».

Антикорупціонери вважають, що замість проведення належних розслідувань і доведення вини, прокуратура зможе обмежитися конфіскацією умовно-корупційного майна без вироків суду.  «Чиновники зможуть відкупитися втратою необґрунтованого майна (чи його незначної частини), проте уникнути кримінальної відповідальності за незаконне збагачення та інші корупційні злочини», – йдеться у поширеній активісатми заяві.

«Застосування прокуратурою цього спрощеного і такого, що не потребує доказування, механізму конфіскації призведе на практиці до того, що прокуратура припинить застосування легальних та апробованих механізмів конфіскації, спецконфіскаціі, а також провадження у справах про незаконне збагачення і відмивання майна».

Експерти закликали депутатів відхилити небезпечний проект закону в тому числі і через те, що він суперечить зобов’язанням України відповідно до Плану дій щодо візової лібералізації з Європейським Союзом.

Як відомо, комітет Верховної Ради, який очолює нардеп від НФ Сергій Пашинський, рекомендував парламенту прийняти законопроект №4811 про зарахування у бюджет майна екс-чиновників до вироку суду. Законопроект №4811, який підтримав комітет Пашинського, дублює законопроект №4057, який раніше був відхилений у комітеті законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (очолює комітет нардеп від “Батьківщини” Андрій Кожемякін). Комітет Кожемякіна у своєму висновку рекомендував зняти з розгляду цей законопроект, оскільки він може спричинити порушення презумпції невинуватості.

Також законопроекту №4057 отримав жорсткий негативний висновок Ради Європи як такий, що не відповідає європейським стандартам щодо справедливого суду та захисту права власності. Тоді норми законопроекту №4057 були розкритиковані Представництвом ЄС в Україні.

Експерти вважають, що Законопроект №4811 не врахував основні зауваження міжнародних експертів та громадськості до попередньої редакції законопроекту про конфіскацію активів без вироку суду, а тому виклече повторну негативну реакцію міжнародних партнерів.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Британська організація заявила про використання ІКЕА незаконно вирубаної української деревини
Канал “1+1” вісім років брехав Нацраді ТБ і радіо про частку Медведчука у власності і може бути позбавлений ліцензії
НАЗК перевірить голову СБУ Баканова через іспанську фірму

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності