Підтримати

Експерти РПР жорстко розкритикували новий законопроект про конфіскацію майна корупціонерів

Схвалений вчора оборонним комітетом новий законопроект №4811 про конфіскацію активів дозволить грабувати та відбирати бізнес пересічних українців, а корупціонерам – легалізувати майно через суди, – вважають громадські експерти.

«Правовий аналіз РПР вад та наслідків ухвалення законопроекту №4811 про арешт та конфіскацію активів корумпованих чиновників показав, що проект закону становить суттєву загрозу основоположному праву власності  для всіх громадян України і має бути відхилений», – йдеться у екстренній заяві експертів анткорупційної групи Реанімаційного пакету реформ.

Експерти називають новий законопроект клоном раніше відхиленого правоохоронним комітетом проекту закону №4057, та вважають, що він дасть необмежені можливості прокурорам та слідчим без належних підстав конфісковувати майно будь-якого громадянина України, а корумпованим чиновникам, навпаки, легалізувати награбоване через Європейський суд з прав людини.

«Рішення українського суду про конфіскацію активів Януковичів за такою процедурою не будуть визнані жодним іноземним судом, – йдеться у заяві РПР, – Наприклад, законопроект не допоможе конфіскувати близько 200 мільйонів доларів, арештованих у Швейцарії та Монако на рахунках Юрія Іванющенка».

На думку активістів, механізм, закладений в основу проекту закону №4811, дозволить «прокуратурі на чолі з Юрієм Луценко показати швидкий, але тимчасовий, результат конфіскації українських активів соратників Януковича і виправдає неспроможність ГПУ довести кримінальні провадження до суду та в заочному порядку отримати вирок суду з рішенням про конфіскацію майна».

Антикорупціонери вважають, що замість проведення належних розслідувань і доведення вини, прокуратура зможе обмежитися конфіскацією умовно-корупційного майна без вироків суду.  «Чиновники зможуть відкупитися втратою необґрунтованого майна (чи його незначної частини), проте уникнути кримінальної відповідальності за незаконне збагачення та інші корупційні злочини», – йдеться у поширеній активісатми заяві.

«Застосування прокуратурою цього спрощеного і такого, що не потребує доказування, механізму конфіскації призведе на практиці до того, що прокуратура припинить застосування легальних та апробованих механізмів конфіскації, спецконфіскаціі, а також провадження у справах про незаконне збагачення і відмивання майна».

Експерти закликали депутатів відхилити небезпечний проект закону в тому числі і через те, що він суперечить зобов’язанням України відповідно до Плану дій щодо візової лібералізації з Європейським Союзом.

Як відомо, комітет Верховної Ради, який очолює нардеп від НФ Сергій Пашинський, рекомендував парламенту прийняти законопроект №4811 про зарахування у бюджет майна екс-чиновників до вироку суду. Законопроект №4811, який підтримав комітет Пашинського, дублює законопроект №4057, який раніше був відхилений у комітеті законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності (очолює комітет нардеп від “Батьківщини” Андрій Кожемякін). Комітет Кожемякіна у своєму висновку рекомендував зняти з розгляду цей законопроект, оскільки він може спричинити порушення презумпції невинуватості.

Також законопроекту №4057 отримав жорсткий негативний висновок Ради Європи як такий, що не відповідає європейським стандартам щодо справедливого суду та захисту права власності. Тоді норми законопроекту №4057 були розкритиковані Представництвом ЄС в Україні.

Експерти вважають, що Законопроект №4811 не врахував основні зауваження міжнародних експертів та громадськості до попередньої редакції законопроекту про конфіскацію активів без вироку суду, а тому виклече повторну негативну реакцію міжнародних партнерів.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Заява громадськості щодо катастрофічних екологічних наслідків бездіяльності Верховної Ради
Громадські організації закликають Президента заветувати зміни до закону про фінансування партій
ЦПК виграв справу у Портнова у Верховному Суді

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності