Підтримати

Експерти обговорили, як забезпечити незалежне та підзвітне суддівське врядування в країнах з перехідною демократією

Експерти, судді та представники європейських інституцій взяли участь у  обговоренні Рекомендацій щодо забезпечення підзвітного та незалежного суддівського врядування у перехідних демократіях. Експерти підтримали рішення, винайдені в Україні, та дійшли згоди щодо важливості впровадження цих рішень у країнах регіону. Захід відбувся 5 листопада.

На початку заходу експертка ЦПК Галина Чижик зробила коротку презентацію Рекомендацій щодо забезпечення підзвітного та незалежного суддівського врядування в країнах з перехідною демократією. Рекомендації були спільно підготовлені експертами з Болгарії, Вірменії, Грузії, Молдови, Румунії та України на початку цього року та представлені на міжнародній конференції «Демократія в дії».

Документ містить вісім рекомендацій щодо складу судових рад у країнах, які ще не зуміли побудувати незалежну судову систему.

«Рада суддів, що складається з більшості суддів, поки що вважається найкращою гарантією незалежності суддів. Цей стандарт справді довів свою ефективність у зрілих демократіях, де системи правосуддя будувались століттями, і де стандарт служить захистом від будь-якого неправомірного політичного втручання в роботу судів. Однак у країнах, які тільки розпочали демократичні перетворення, концентрація повноважень у руках суддів призвела до переслідування власних інтересів, самозахисту та кумівства», – йдеться у Пояснювальному меморандумі до документа.

Отже, як передбачено в документі, для забезпечення незалежності та чесності членів суддівських рад надзвичайно важливо забезпечити проходження ними публічної, прозорої та справедливої ​​процедури відбору. Колегія, яка оцінює чесність кандидатів, які претендують на посади до суддівської ради, має складатися з незалежних неупереджених експертів, які володіють видатними професійними та особистими якостями та мають бездоганну репутацію та довіру суспільства. Крім того, з метою сприяння довірі суспільства до процесу, національні системи повинні заохочувати залучення громадянського суспільства та міжнародних експертів.

Пані Ганна Сухоцька, Почесна Президентка Венеційської комісії Ради Європи, привітала ідею залучення міжнародних експертів до відбору членів суддівських рад у країнах, де судді не є незалежними. Пані Сухоцька зазначила, що Венеційська комісія була однією з перших європейських інституцій, які підтримали такий підхід, і припустила, що Венеційська комісія може навіть підготувати загальний висновок з цього питання. Пані Сухоцька також наголосила, що принцип незалежності судової влади спрямований на те, щоб «правосуддя було справедливим», тому судді його не повинні сприймати незалежність як особистий привілей.

Сер Ентоні Хупер, суддя Апеляційного суду Англії та Уельсу у відставці та голова Громадської ради міжнародних експертів (2018-2020) поділився досвідом оцінки доброчесності кандидатів до Вищого антикорупційного суду в межах конкурсу, який було проведено в Україні у 2018-2019 роках. Він вважає залучення міжнародних експертів унікальним рішенням, яке сприяє формуванню довіри суспільства до реформи, та пропонує розглядати таке рішення як модель судової реформи. Сер Хупер запропонував два важливих кроки, які необхідно зробити перехідним демократіям: (1) реформа суддівських рад, спрямована на забезпечення доброчесності її членів, і (2) повторне оцінювання суддів вищих судів, доброчесність яких є сумнівною.

Пані Ніно Бакакурі, суддя Верховного суду Грузії та членкиня Консультативної ради європейських суддів (КРЄС), повідомила про нещодавній висновок щодо суддівських рад, затверджений КРЄС. Зокрема, пані Бакакурі зазначила, що КРЄС у висновку наголошує на залученні до роботи в суддівських радах несуддів та їх важливій ​​ролі. Крім того, у висновку наголошується на важливості справедливого та прозорого відбору членів суддівських рад задля забезпечення їх професіоналізму та доброчесності. Пані Бакакурі також додала, що у висновку приділяється велика увага відповідальності членів суддівських рад та наголошуються на тому, що вони також мають бути суб’єктами дисциплінарної відповідальності. 

Пан Павол Жилінчик, член Судової ради Республіки Словаччина, високо оцінив Рекомендації та привітав залучення громадянського суспільства та міжнародних експертів до судової реформи. Пан Жилінчик наголосив на важливості суддівської культури та традицій, а також звернув особливу увагу на необхідність створення методології оцінки професійних стандартів та етики членів суддівських рад.

Насамкінець пан Девід Косар, керівник Інституту судових досліджень (JUSTIN), відзначив інноваційні рішення, запроваджені авторами Рекомендацій та поділився своїми пропозиціями. Зокрема, пан Косар наголосив, що Рекомендації мають застосовуватися до органів, які вирішують питання відбору, призначення, підвищення по службі та притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів. Крім того, пан Косар також звернув увагу на голів судів, наголосивши, що вони не повинні бути членами суддівських рад, оскільки таке членство допомагає їм зосередити надто багато влади.

Рекомендації були підготовлені спільно експертами таких організацій та об’єднань: Захист прав без кордонів, Фундація захисту та розвитку права (Вірменія), Болгарський інститут правових ініціатив (Болгарія), Група незалежних юристів (Грузія), Центр правових ресурсів з Молдови, Інститут європейської політики (Молдова), Експертний форум (Румунія), Центр протидії корупції, Автомайдан, Фундація DEJURE, Центр політико-правових реформ та (Україна). 

Запис заходу доступний за посиланням.

Також пропонуємо ознайомитись із дослідженням про суддівське врядування у Вірменії, Грузії, Молдові та Україні.

Захід було проведено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріали відображають позицію авторів і не обов’язково відображають позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Поділитись новиною

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності