Закон 2958-IX, що відкриває інформацію про незбройні закупівлі Міністерства оборони, набув чинності. Таким чином до 20 червня усі ціни на продукти та послуги, які Міноборони закуповує для ЗСУ, мають бути опубліковані у системі Prozorro. Винятки становлять закупівлі зброї.
Центр протидії корупції (ЦПК) – один із авторів закону, що був зареєстрований у Верховній Раді після скандалу зі значно завищеними цінами на закупівлю продуктів для ЗСУ. Про ознаки корупції 21 січня публічно повідомив журналіст Юрій Ніколов у публікації для видання Дзеркало Тижня.
Тепер, коли закон набув чинності, ЦПК прискіпливо слідкуватиме за його виконанням. Для цього публікуємо конкретні строки і виконавців положень закону. Також розповідаємо, які саме дані будуть оприлюднені у Prozorro. Водночас ЦПК висловлює готовність надавати експертну підтримку усім стейкхолдерам процесу.
Коли ми побачимо ціни із закупівель Міноборони?

Яку інформацію про закупівлі мають публікувати у Prozorro?
Закон загалом передбачає, що у системі Prozorro має зʼявитися інформація про всі оборонні закупівлі, які не стосуються зброї. Проте особливу увагу він приділяє закупівлям саме харчів для військових.
Отже, у системі Prozorro щодо усіх згаданих закупівель має зʼявитися звіт про договір про оборонну закупівлю, що містить такі дані:
- назва організації-замовника,;
- назва кожного закупленого продукту або послуги. У випадку товарів, має бути вказана одиниця їхнього виміру – штуки, кілограми тощо;
- ціну за одиницю товару, ціну робіт чи послуг, що включені до загальної вартості послуг.
У разі закупівлі харчування для військових частин також необхідно буде заповнити окремий додаток в excel-форматі, де буде зазначена вартість всіх складових наданих послуг із харчування: окремо продуктів та наданих послуг. Це допоможе швидко обробляти та аналізувати ці дані.
Якщо раптом у договори будуть внесені зміни – повідомлення про це також має бути опубліковане із зазначенням назв товарів, послуг чи робіт, цін та одиниць виміру.
Тобто, сказати, що яблука вийшли “за 51 грн/кг” через дорогу доставку у Міноборони вже просто так не вийде. Доведеться звітувати, скільки конкретно коштувала доставка товару.
Водночас уся чутлива інформація, публікація якої загрожує національній безпеці, залишатиметься закритою.
***
Нагадаємо, з початку повномасштабної війни уся інформація про ціни із закупівель Міноборони була засекречена. Допоки журналіст Юрій Ніколов не опублікував контракт міністерства із ТОВ “Актив Компані”, ціни на харчові продукти для ЗСУ у якому були часто завищені у 3-4 рази.
Ще до скандалу в антикорупційному комітеті почали розробляти законопроєкт для того, щоби відкрити інформацію про закупівлі Міноборони. У результаті до розробки були залучені Мінекономіки, Prozorro, ЦПК та інші стейкхолдери.