Депутати забезпечили чиновників відсутністю в’язниці за брехню в декларації за 2020 рік

У середу, 3 березня, Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував до прийняття за основу  законопроєкт 4651, поданий Президентом Володимиром Зеленським. У ньому пропонується посилити відповідальність за неправдиве декларування та неподання декларацій.

Законопроєкт передбачає в’язницю за брехню в декларації, чого раніше депутати намагалися уникнути і через таке рішення комітету м’яке покарання залишатиметься ще довше. Вірогідно, усі декларанти встигнуть подати свої щорічні декларації за 2020 рік, допоки не передбачено ув’язнення за недекларування та брехню в деклараціях. 

Справа в тому, що депутати з високою вірогідністю не встигнуть проголосувати цей законопроєкт в два читання до 31 березня 2021 року – тобто до дедлайну подачі щорічних декларацій за попередній рік. 

Більш того, народний депутат Олександр Бакумов взагалі висловив пропозицію направити цей законопроект на аналіз до Венеційської комісії, що може ще на місяці затягнути процес його розгляду. Це означає, що за брехню в деклараціях декларантам ще довго не загрожуватиме в’язниця.  

Відмова від прийняття цього законопроєкту в першому читанні за основу та в цілому – ніщо інше як спроба і надалі затягнути розв’язання тієї кризи, яку спричинило свавільне рішення Конституційного Суду. Депутати обіцяли зробити покарання за брехню в деклараціях жорсткішим. Однак сьогодні депутати затягнули цей процес, подарувавши собі та іншим чиновникам можливість брехати в річній декларації без справедливого покарання за це”, – коментує експерт ЦПК Антон Марчук. 

Зауважимо, що у законопроєкті 4651, зокрема, пропонується:

  • за умисне недостовірне декларування від 1,135 млн до 4,54 млн грн – штраф від 51 000 до 68 000 грн, громадські роботи від 150 до 240 годин або обмеження волі до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю до 3 років;
  • за умисне недостовірне декларування понад 4,54 млн грн – штраф від 68 000 до 85 000 грн, громадські роботи від 150 до 240 годин, обмеження або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю до 3 років;
  • за умисне неподання декларацій – штраф від 42 500 до 51 000 грн, громадські роботи від 150 до 240 годин або позбавлення волі до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю до 3 років;
  • обидва злочини будуть віднесені до корупційних, що унеможливлює звільнення від кримінальної відповідальності, звільнення від покарання чи його відбування, призначення більш м’якого покарання, ніж передбачене законом;
  • уточнюється перелік осіб, які можуть нести відповідальність за статтями Кримінального кодексу та Кодексу про адмінправопорушення за недекларування та неподання декларацій.

Нагадаємо, раніше Конституційний Суд визнав неконституційною попередню норму про кримінальну відповідальність за недекларування, а в грудні депутати проголосували за “компромісний” закон. Його розкритикувала громадськість та міжнародні партнери. Насамперед закон зазнав критики через відсутність реального покарання за злочин, адже в’язниця для порушників передбачена не була. 

Законопроєкт враховує попередні зауваження до прийнятого закону і, що найважливіше, запровадить справедливі та пропорційні санкції за недекларування посадовців, включно із позбавленням волі за такі діяння. Раніше такий крок рекомендувала Венеціанська комісія та G7 у власній карті реформ.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”
Третій день співбесід на посаду директора НАБУ: російські паспорти родичів кандидата та сумнівне походження готівки

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності