Сьогодні Комітет з питань правоохоронної діяльності почав розгляд до першого читання законопроєктів щодо фактичного зняття депутатської недоторканності. Однак не спромігся підтримати жоден із двох запропонованих — депутаток від «Слуги народу» Галини Янченко та від «Голосу» Олександри Устінової. Тепер зняття недоторканності відкладається на невідомо який час.
Так, між депутатами профільного комітету точилася дискусія щодо того, якими мають бути особливості розслідувань щодо депутатів. Однак депутат від “Слуги народу” та одночасно голова комітету Денис Монастирський поставив на голосування пропозицію відкласти розгляд двох законопроєктів, що члени комітету підтримали.
Нардепи Бужанський та Кива проти законопроєктів щодо фактичного зняття недоторканності. Кажуть, що не довіряють генпрокурору. pic.twitter.com/zOKB2t7oxL
— ЦПК (@Shabunin) October 30, 2019
“Тепер невідомо, коли депутати знову зберуться розглядати реальне зняття недоторканності. Адже нічого не заважало їм прийняти до першого читання один із них, а уже при підготовці до другого внести правки у разі необхідності. Такими діями депутати банально затягують зняття недоторканності, хоча могли це ще зробити майже місяць тому, коли викинули ці правки із законопроєкту №1009”, — коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.
Обидва законопроєкти стосуються змін до Кримінального процесуального кодексу та інших законів через те, що у вересні Рада проголосувала за зміни до Конституції щодо зняття депутатської недоторканності. Згідно вказаних змін, недоторканність буде скасована з 1 січня 2020 року.
Однак, для реального зняття депутатського імунітету потрібні не тільки зміни до Конституції, але й відповідні зміни до КПК та інших законів. Якщо відповідні зміни до КПК та інших законів не будуть прийняті, то навіть після вступу в силу змін в Конституцію, розслідувати депутатів буде майже неможливо.
Щодо законопроєкту №2237 Янченко, то лише генпрокурор може розпочати розслідування депутата. Своєю чергою, за законопроєктом Устінової №2237-1, генпрокурор не матиме ключової ваги при початку розслідування злочинів, вчинених депутатами.
Олександра Устінова про запобіжник у її законопроєкті. Підозру може підписували лише генпрокурор, але починати розслідування мають НАБУ та ДБР. А не лише Генпрокурор. pic.twitter.com/5IfljwGRN0
— ЦПК (@Shabunin) October 30, 2019
4 жовтня Верховна Рада проголосувала за багатостраждальний законопроєкт №1009, який мав не меті вдосконалити КПК. Депутати проголосували його у другому читанні лише тому, що профільний комітет вилучив з проекту усі правки щодо скасування недоторканності.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський під час пресмарафону заявив, що його фракція “Слуга народу” проголосує за фактичне зняття депутатської недоторканності.