28 квітня Комітет з питань правової політики розглянув у другому читанні законопроєкт 3711-д, який перезапускає Вищу кваліфікаційну комісію суддів (ВККС). Ключову роль у відборі членів ВККС віддали суддям, а не експертам, делегованим іноземними та міжнародними партнерами України. За такий формат Комітет рекомендує голосувати Верховній Раді.
Передбачається, що кандидатів до ВККС буде оцінювати конкурсна комісія, яка складатиметься з 3 суддів та 3 експертів, номінованих міжнародними та іноземними організаціями.
Депутати проголосували за поправки, які дозволяють суддям блокувати будь-які рішення конкурсної комісії. Поправки народних депутатів, які передбачали ключову роль незалежних експертів, підтримані не були.
“Лише 2 місяці тому з’їзд суддів, організований Радою суддів, обрав нових членів Вищої ради правосуддя, які були наперед узгоджені суддівськими кланами. Такий сценарій розіграють і під час добору членів ВККС: члени конкурсної комісії, номіновані Радою суддів, будуть протягувати лояльних до судової мафії кандидатів, а роль міжнародних експертів буде знівельована”, — коментує експертка Центру протидії корупції із судової реформи Галина Чижик.
Сумнівно, що міжнародні організації погодяться на відведену для них роль. До того ж створення нової Вищої кваліфікаційної комісії суддів України шляхом прозорої процедури відбору з міжнародною участю — є умовою отримання Україною макрофінансової допомоги від ЄС.
Сформована за такими правилами ВККС зможе швидко заповнити вакантні посади, призначивши непрофесійних і недоброчесних суддів.
Нагадаємо, що взимку голова комітету Андрій Костін разом з народними депутатами таємно переписав цей законопроєкт до першого читання, проігнорувавши усі ключові застереження Венеційської комісії. А згодом, виступаючи з парламентської трибуни, Костін відверто брехав про те, що рекомендації міжнародних партнерів у тексті законопроєкту було враховано.
Аналіз поправок до цього законопроєкту читайте за посиланням.