Підтримати

Депутати хочуть спростити лікарням встановлення кисневих станцій

8 листопада у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт 6293, який пропонує зміни до закону Про публічні закупівлі.

Планується надати право закладам охорони здоров’я, що лікують хворих на COVID-19, купувати роботи і послуги, пов’язані з проєктуванням та встановленням систем постачання медичних газів, зокрема кисневих станцій, за спрощеною процедурою закупівлі. 

Як зазначають автори проєкту закону, кожен заклад охорони здоров’я наразі має чотири способи забезпечення подачі кисню:

1)  Кисневі балони. Використовуються для зберігання кисню у вигляді стисненого газу, які заправляються на спеціалізованих станціях. Даний спосіб подачі кисню є повністю залежним від потужностей заводів-виробників та логістики. Лікарні, які використовують лише кисневі балони, першими досягають дефіцит кисню;

2) Портативні кисневі концентратори. Автоматичний пристрій з електроприводом, призначений для концентрування кисню з повітря. Однак при одночасному їх застосуванні у великих кількостях (50 і більше) завдає сильного навантаження на електричні мережі лікарень аж до виведення їх з ладу;

3) Кисневі резервуари для рідкого кисню. Дозволяє зберігати у великому резервуарі певний об’єм рідкого кисню, який виробляється за межами лікарні, однак потребує дозаправки рідкого кисню.

4) Киснева станція. Власна система генерації лікарнею кисню з навколишнього повітря, яка подає кисень під високим тиском по усій лікарні через централізовану систему трубопроводів (може заправляти балони тощо) від єдиного генератора; забезпечує повну кисневу незалежність лікарні.

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що з огляду на стан електромереж закладів охорони здоров’я  встановлення саме кисневих станцій є єдиним способом забезпечення кисневої незалежності лікарень. 

“Центр протидії корупції підтримує вказані законодавчі пропозиції, особливо з огляду на критичну ситуацію у зв’язку з епідемією COVID-19 та гострою нестачею кисню у лікарнях”, – коментує юрист ЦПК Денис Свириденко. 

Останніми тижнями у зв’язку з різким зростанням кількості хворих на COVID-19 лікарі в різних регіонах повідомляли про нестачу кисню. Наприкінці жовтня в одній з одеських лікарень він закінчився взагалі, і пацієнтів довелося евакуювати до інших медичних установ. Людей транспортували в інші лікарні “швидкими” протягом дев’яти годин. Кілька бригад екстреної допомоги переправили пів сотні різних пацієнтів. 

Нагадаємо, донедавна замовники, які надають допомогу хворим на COVID-19, могли купувати роботи і послуги, у тому числі ремонти лікарень, харчування пацієнтів та персоналу, перевезень вантажів тощо, за неконкурентною процедурою шляхом укладення прямих договорів з будь-яким бажаним постачальником. 

Однак через суттєві зловживання при таких закупівлях, у липні 2021 року до закону внесли зміни, які залишили право купувати без торгів лише ліки, вакцини, медвироби та обладнання для протидії COVID-19. 

Всі ж інші товари, а також послуги для протидії епідемії повинні закуповуватися вже за конкурентною процедурою спрощеної закупівлі.

Поділитись новиною

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності