Депутати хочуть позбавити СБУ можливості тиснути на бізнес

До президентського законопроекту №8068 “Про національну безпеку України” пропонують внести правки, що дозволять позбавити Службу безпеки України будь-яких  функцій у сфері економіки та боротьби з корупцією.

Відповідні зміни до закону подала народний депутат, голова комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна Гопко.

“Зараз в України є історичний шанс забрати в СБУ можливість незаконного тиску на бізнес, що є однією з суттєвих перешкод до залучення інвестицій в Україну, — стверджує Ганна Гопко. — СБУ має виконувати свої функції — боротися з тероризмом і диверсантами. Реформа СБУ є “перезрілою”, яку вимагають від України наші західні партнери та НАТО”.

У разі ухвалення запропонованих правок СБУ втрачає можливість займатися саме контррозвідкою у сфері економіки та оперативно-розшуковою діяльністю у сфері економіки і боротьби з корупцією.

СБУ вже давно позбавили права розслідувати саме економічні і в тому числі корупційні злочини.

Проте забравши функцію слідства у таких справах, законодавці залишили СБУ  функції “забезпечення економічної безпеки” та “боротьби з корупцію”.

Наявність саме цих повноважень дозволяє посадовцям СБУ здійснювати оперативні та контррозвідувальні заходи у цій сфері. Це означає, що вони можуть здійснювати прослушку, використовувати агентуру, залучатися до спецоперацій таких, як обшуки у форматі “маски-шоу”, делегувати своїх представників для роботи у державних органах формально для запобігання порушенням, а по факту для розстановки своїх “смотрящих”.

На практиці це відбувається таким чином, що оперативні співробітники навіть без наявності порушеного кримінального провадження виявляють злочин і, згідно з інструкціями, повинні поінформувати державний орган, до повноважень якого належить розслідування цього злочину, про факт. І вже цей орган, наприклад, НАБУ, має займатися розслідуванням.

Проте співробітники СБУ часто виявляючи такі факти починають торгівлю з потенційними фігурантами за те, аби не віддавати факти слідству та “зам’яти” все. Яскравий приклад — нещодавнє затримання посадовця СБУ, який вимагав по три тисячі доларів з кожної особи, яка мала підроблені документи для проживання в Україні.

За задумом авторів змін до законопроекту ТОП-корупцією має займатися лише Національне антикорупційного бюро України, яке має право і розслідувати корупцію, і одночасно здійснювати оперативну роботу.

Своєю чергою до функцій Національної поліції України вже зараз належить розслідування дрібнішої корупції та економічних злочинів і  відповідно оперативна робота у цій сфері. Державне бюро розслідувань незабаром почне займатись окремими економічними злочинами, як і майбутня заміна “податкової міліції”. Тому залишати ці функції означає просто дублювання та тиск на економіку і бюджет країни. При цьому за СБУ залишаться  всі інші функції, як то боротьба з тероризмом та захист суверенітету.

Згідно з офіційним звітом Служби безпеки України щодо кількості справ, переданих до суду, кожне 4 кримінальне провадження, що розслідувало СБУ — не з їхньої підслідності. З 889 справ переданих до суду майже 200 мали розслідуватися іншим правоохоронним органом. Натомість за весь 2016 рік на третьому році війни —  0 справ за шпигунство (ст.114 Кримінального кодексу України) було передано СБУ до суду.

Це при тому, що українська Служба безпеки є найбільшою в Європі.

Наприклад, кількість працівників СБУ за законом складає 31 тисячу осіб, а загальна кількість працівників усіх спецслужб Великобританії (МI5 — внутрішня розвідка, МI6 — зовнішня розвідка та NCA — Національне агентство по боротьбі з організованою злочинністю) складає близько 11 тисяч.

На запит народного депутата Сергія Лещенка з проханням надати статистичну інформацію про роботу у сфері економічної безпеки СБУ відповіло, що “статистичні показники контррозвідувальної діяльності органів та підрозділів СБУ становлять державну таємницю та підлягають захисту”. Засекретили в СБУ також декларації своїх працівників.

“Численні журналістські розслідування показують, що очолюють антикорупційний напрямок у СБУ люди, які не можуть пояснити свої величезні особняки та люксові авто,  — зазначив голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. Замість боротьби з корупцією ми спостерігаємо незаконне збагачення працівників СБУ, вимагання хабарів та утискання бізнесу, якщо той відмовляється грати за їх правилами чи платити “данину”. Замість боротьби з сепаратизмом працівники СБУ “дозволяють” за $3000 користуватися підробленими документами, щоб проживати на території України. І це у той час, коли у країні війна”.

Важливо, що міжнародні експерти та бізнес неодноразово звинувачували СБУ у тиску на компанії і заявляли, що це є однією з ключових перешкод для залучення інвестицій в Україну.

“Тиск правоохоронних органів на бізнес — це червоне світло для будь-якого інвестора в Україні і є чітким сигналом для них, що в країні відсутнє верховенство права. — зазначив президент Європейської бізнес асоціації (EBA) Томаш Фіала. — Я багато спілкуюся з інвесторами та власниками бізнесу. Їхня позиція чітка: поки в Україні бізнес буде незахищеним від незаконних дій силовиків   — сюди вкладатимуть в рази менше, ніж у наших західних сусідів, тому економічна відсталість буде зростати”.

Варто відмітити, що траплялися випадки, коли СБУ паралізувало не лише діяльність окремих компаній, а й цілих напрямків. Яскравим прикладом тому може бути нещодавній скандал навколо ринку зрідженого газу. Коли СБУ заблокувало роботу кількох компаній-постачальників, встановивши монополію однієї компанії, пов’язаної за даними журналістів, з Віктором Медведчуком.

Втручалася свого часу економічна контррозвідка СБУ і в закупівлю ліків для смертельно-хворих українців. Як тільки держава почала заощаджувати до 40% на закупівлі ліків через міжнародні організації, Служба безпеки Україна почала писати листи керівництву державу про необхідність “перегляду механізму” закупівель та викликати на допити членів робочих груп МОЗ.

Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Transparency International Україна, звернув увагу на те, що така ситуація з українською спецслужбою тягне на дно Україну в світовому рейтингу корупції.

“Ми аналізували чому Україна на таких низьких позиціях в рейтингу “Індексу сприйняття корупції”. Нагадаю, за результатами минулорічного дослідження Transparency International наша країна посіла непритаманне європейській державі 130 місце. Ми прийшли до висновку, що одна з причин — втручання спецслужб у роботу бізнесу. Під виглядом боротьби з економічною злочинністю СБУ фактично блокує роботу окремих суб’єктів, а то і цілих галузей. Ракові метастази корупції, яку породжують ці невластиві спецслужбі функції, поширюються на всю правоохоронну систему. Ми зараз маємо вікно можливостей для реформи СБУ. А наступним кроком має стати формування адекватної Служби фінансових розслідувань“, — відзначив керівник українського представництва міжнародної антикорупційної мережі.

Нагадаємо, що на початку квітня парламент ухвалив проект закону №8068 “Про національну безпеку України” у першому читанні і невдовзі голосуватиме за нього у другому читанні.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Проти ексзаступника генпрокрора та друга Татарова Симоненка відкрили дисциплінарне провадження за зверненням ЦПК
Заява ГО: Призначення голови Національної поліції має відбуватися виключно в результаті прозорого конкурсу
Рада наблизила Україну до виконання вимог щодо кандидатства в ЄС у протидії відмиванню коштів, проте залишися проблеми

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності