Підтримати

Британська організація заявила про використання ІКЕА незаконно вирубаної української деревини

23 червня 2020 неурядова організація “Earth Sight”  опублікувала черговий звіт   “Ліс у пласкій упаковці: проблема ІКЕА з незаконною деревиною та скомпрометована “зелена марка”, що за цим стоїть”. У матеріалі йдеться про  незаконний експорт української деревини сумнівного походження міжнародним компаніям, які займаються виробництвом меблів.

За даними організації, українські фірми  нелегально заготовляли деревину і через ланцюжок фірм перепродавали її компаніям, меблі яких продаються по всьому світу. 

Зокрема, у ході написання звіту, організація виявила, що найбільша у світі компанія з роздрібної торгівлі меблями ІКЕА продає тисячі стільців та інших товарів, пов’язаних із незаконними рубками дерев в Україні.

Так, в звіті перелічена продукція, яку компанія виготовляє із українського лісу:  “брудний” бук в розкладних кріслах від ІКЕА. Знаменитий розкладний стілець Тер’є (Terje). Щороку ІКЕА продає більш ніж 1,5 мільйона цих стільців – приблизно три стільці щосекунди.

“Будучи найбільшою закупівельною компанією у світі, ІКЕА має унікальну спроможність допомогти врятувати ліси у будь-якому куточку світу. Однак, виявлені нами факти свідчать, що цей бренд спричиняє тиск на своїх постачальників, щоб вони знижували ціни, і покладається на «зелену марку» з відомими недоліками, яка має забезпечити добросовісну поведінку цих постачальників”, – заявляє Сем Лоусон, директор “Earthsight”. 

Також організація стверджує, що лісозаготівельні компанії та державні лісгоспи роками порушували природоохоронне законодавство – навіть під час карантину у зв’язку з Covid-19. Серед порушень:  рубки без проведення обов’язкової оцінки впливу на навколишнє середовище, заготівля деревини поза межами виділених ліцензованих ділянок, а також невиправдані суцільні рубки під приводом порятунку хворих дерев. 

Зокрема, попри заборону, організація зафіксувала санітарні рубки у лісовій зоні смт Великий Бичків, Закарпатської області.  Рубки в цьому регіоні проводила українська компанія ТОВ “ВГСМ”,  яка отримала дозвіл на заготівлю деревини від держпідприємства “Великобичківське ЛМГ”.  Ці дозволи давали фірмам можливість здійснювати лісозаготівлю у “Сезон  тиші”, тобто, в період, коли рубки заборонені українським законодавством.

Українська компанія “ВГСМ”, за даними звіту, є одним із  найбільших українських постачальників компанії ІКЕА.  Сама ж міжнародна компанія  заперечує такі порушення. Разом з тим, міжнародний виробник меблів розпочав розслідування фактів, виявлених “Earthsight” і заявив, що зв’яжеться із українською владою щодо виявлених фактів. 

Також за даними “Earthsight” серед порушників не тільки приватні компанії, які займаються заготівлею деревини, а й державні лісгоспи. Зокрема в звіті йдеться про державне підприємство “Берегометське лісомисливське господарство”. 

За даними Держаудитслужби України, “Берегометське лісове господарство” під виглядом неякісного лісу (сучки, колоди, хмиз) експортувало до Румунії  із підробними документами  саме якісну деревину. За такі дії на Берегометське лісове господарство було накладено штраф у 8,5 млн грн.  

Ключову роль у цій схемі відіграло  Чернівецьке обласне управлінням лісового та мисливського господарства, а саме його очільник  – Роман Череватий. У жовтні 2017 року,  його затримали під час передачі хабара.  За даними слідства, він покривав незаконні рубки дерев й експорт деревини з тими самими  підробленими документами. Слідство щодо нього триває вже декілька років, за цей час його неодноразово то відсторонювали, то поновлювали на посаді. 
Детальніше, про кримінальну справу щодо передачі хараба і незаконні рубки на території “Берегометського лісового господарства” у відео.

Для отримання більш детальної інформації просимо звертатися:

Кріс Меттьюс, старший автор та прес-секретар Earthsight:

Тел. +44 7895 489 335 E-mail press@earthsight.org.uk

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Підозрювана в держперевороті Савченко та прихильниця ексрегіоналів: кого просувають в члени комісії з відбору керівника Бюро економічної безпеки
Депутати подалися у комісію з відбору керівника Бюро економічної безпеки – розповідаємо хто
До 35-х роковин трагедії на ЧАЕС ЦПК разом з партнерами відкрили виставку у Раді

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності