Боротьба з коронавірусом може стати приводом для масштабного дерибану держбюджету

Міністерство охорони здоров’я (далі – МОЗ) підготувало законопроєкт, який покликаний підвищити ефективність боротьби з коронавірусом (COVID-19). В МОЗі проєкт вже розхвалили.

Водночас аналіз самого тексту, який опинився в розпорядженні Центру протидії корупції свідчить про те, що пандемія може бути використана для зловживань під час закупівель.

В МОЗі, наприклад, пропонують вивести із під публічних закупівель та системи Prozorro закупівлі  “товарів, робіт чи послуг необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникнення та поширення коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій”. Пропонується, аби перелік таких товарів, робіт і послуг формував Кабмін.

На практиці це означає, що будь які державні структури зможуть купувати визначений Кабміном перелік взагалі без дотримання жодних процедур і торгів. А головне – не передбачається навіть публікація інформації, про те, що купуватимуть, в кого і за якою ціною” – зазначає член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.

Зокрема, експерти ЦПК наголошуть, що для проведення ефективних, швидких закупівель щодо захисту від коронавірусу можна використати вже наявні в законі опції. Так, чинний закон дозволяє застосування переговорної процедури в нагальних випадках, в тому числі під час епідемій,  а наявна у Україні та світі ситуація з коронавірусом абсолютно відповідає цим критеріям, заявляють фахівці ЦПК. Водночас вони зауважують, що влада, очевидно, не хоче використовувати вже передбачені процедури, оскільки вони вимагають публікувати інформацію щодо цін, контрагентів в системі Prozorro.

Крім того, запропоновані норми сформульовані таким чином, що фактично дозволятимуть уряду включати до переліку будь-які товари, роботи і послуги: усе, що буде потрібно для цього – обґрунтування їхньої необхідністі в боротьбі з хворобою. Для прикладу, якщо уряд вирішить для боротьби з пандемією побудувати нову лікарню, то зможе вибрати будівельника кулуарно без жодних тендерів – навіть в тому разі, якщо саму лікарню вдасться звести лише після завершення епідемії.

Для здійснення таких закупівель в проєкті також пропонують дозволити попередню 100% передоплату за такі товари та послуги чи роботи. 

На жаль, на практиці є приклади, коли така стовідсоткова передоплата банально перераховувалася на рахунок нікому не відомих компаній, а держава так і не отримувала жодних постачань. Наприклад, 2014 року таким чином МОЗ втратив понад 50 мільйонів гривень за антиретровірусні ліки. Компанія отримала передоплату і зникла” – зазначає Олена Щербан.

В ЦПК нагадують, що 2009 року так само кулуарно вже закуповували ліки для боротьби із так званим “свинячим грипом” – A(H1/N1). Тоді під прикриттям епідемії уряд Юлії Тимошенко закупив препарат у посередника у 5 разів дорожче, ніж міг би купити у виробника.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
ЦПК закликає відхилити законопроєкт, який суттєво збільшує верхній поріг для спрощених закупівель
Після звернень ЦПК “Охмадит” вирішив не купувати обладнання на 600 млн гривень у фірм з кримінальним шлейфом

Читайте також

Всі новини
У 2020 році українці витратили 14 млрд грн на ліки без доведеної ефективності. Звіт 
Меблі замість ліків, “велике будівництво” та завищені ціни. ЦПК проаналізував рік ковідних закупівель

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності