Підтримати

Аваков, Холодницький та Скалецька: чиї декларації НАЗК першими перевірить за новою процедурою

Національне агентство з питань запобігання корупції відновило проведення повних перевірок декларацій, яке було призупинене після звільнення попереднього керівництва агентства. Уже розпочато повні перевірки майже трьох сотень декларацій посадовців, більшість із яких – декларації міністрів та їх заступників.

НАЗК розпочало повні перевірки 299 декларацій, близько 200 з них – декларації, подані міністрами, їхніми заступниками, нардепами, суддями і прокурорами. Серед них, зокрема, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький та колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я Зоряна Скалецька. 

Також повні перевірки декларацій розпочаті щодо посадовців нижчого рівня за зверненнями через можливе недостовірне декларування, яке тягне кримінальну чи адміністративну відповідальність. 

Ще більше декларацій високопосадовців за новими правилами мають потрапити на повну перевірку після 1 червня, коли завершиться строк подання щорічних декларацій за 2019 рік і значна частина високопосадовців уперше задекларують свої активи”, – зазначає експерт Центру протидії корупції Антон Марчук. 

У квітні нове керівництво НАЗК затвердило оновлений порядок проведення повних перевірок декларацій. Це дозволило усунути ряд недоліків, на які раніше неодноразово звертали увагу громадськість та міжнародні експерти. 

Рішення про початок повної перевірки прийматиметься тепер швидше і простіше, а строки проведення повних перевірок збільшені, щоб уникнути скасування рішень у судах через їх сплив. 

При визначенні точності оцінки задекларованих активів посадовці агентства порівнюватимуть задекларовану вартість майна не з правовстановлюючими документами, а з його ринковою вартістю – до власників елітних автівок за 149 тис грн тепер виникатиме куди більше питань. 

Посадовці агентства зможуть використовувати інформацію з ширшого кола джерел – наприклад, тепер прямо передбачена можливість використання наданих до НАЗК слідчими чи прокурорами матеріалів кримінальних проваджень.

Ці та інші зміни мають оптимізувати і прискорити проведення перевірок, дозволять більш ефективно використовувати наявні у НАЗК ресурси та дієвіше виявляти недостовірні відомості у деклараціях, конфлікт інтересів, незаконне збагачення або необґрунтовані активи посадовців” – коментує Антон Марчук.

У травні НАЗК також затвердило порядок черговості відбору декларацій для проведення повної перевірки. Завдяки цьому документу посадовці агентства у першу чергу здійснюватимуть перевірки декларацій високопосадовців, тих, щодо чиїх декларацій надійшли звернення від громадськості чи правоохоронців, а також перевірять декларації з високим рівнем ризиків, виявлених під час автоматизованої перевірки. Такий підхід став можливим завдяки законодавчим змінам, ухваленим разом із змінами щодо “перезавантаження” агентства.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Громадські організації закликають Парламент якнайшвидше ухвалити Антикорупційну стратегію 2021–2025

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності