Антикорупційний суд визнав екскерівника ДІФКУ Арсена Ісаакяна винним у службовій недбалості, але звільнив його від відповідальності

Вищий антикорупційний суд визнав колишнього керівника Державної інноваційної фінансово-кредитної установи Арсена Ісаакяна винним у службовій недбалості, однак звільнив його від покарання за закінченням строків давності.

Йому призначили позбавлення волі на 3,5 роки, штраф у 12 750 грн і позбавлення права займати певні посади на строк три роки.

Суд також скасував арешт на автомобіль, частки у трьох квартирах та будинок Ісаакяна, а також стягнув з нього 14 тис грн, які держава витратила на проведення експертиз.

Однак від покарання Ісаакяна звільнили у зв’язку із закінченням строків давності. Справа в тому, що службова недбалість є нетяжким злочином, строк давності за яким становить 5 років з моменту вчинення злочину, які уже закінчилися.

Не в останню чергу це відбулося через наші старі нереформовані суди. Справа потрапила у Шевченківський райсуд Києва ще у березні 2016 року. Однак там 3,5 роки тягнули із розглядом, поки обвинувальний акт не потрапив до Вищого антикорупційного суду. Тут справа слухалася швидше, але все одно її розгляд зайняв майже два роки.

Іншою причиною є недолугі дії попереднього прокурора у справі Василя Кричуна.

У 2018 році, вже коли обвинувальний акт був у суді, Кричун раптово змінив кваліфікацію у справі з ч.5 ст.191 КК (розтрата майна шляхом зловживання службовим становищем, що передбачає від 7 до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна) на ч.2 ст.364 КК (зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, що передбачає позбавлення волі від 3 до 6 років без конфіскації майна). При цьому прокурор уклав угоду з Ісаакяном, за якою той взагалі мав отримати тільки умовний термін.

У НАБУ заявили, що “угода зводить на нуль шанси держави компенсувати 14,5 млн грн збитків”, фактично звинувативши прокурора Кричуна у злитті справи. Цей прокурор відомий тим, що у липні 2018-го закрив “справу рюкзаків” проти сина Авакова і ексзамміністра МВС Чеботаря через відсутність “прямих достатніх доказів”.

У березні 2020 року Антикорупційний суд відмовив у затвердженні угоди. У висновках судді вказали, що угода не встановлює жодного обов’язку для обвинуваченого хоча б частково відшкодувати завдані державі збитки і не відповідає суспільним інтересам.

Після цього справу почали розглядати у загальному порядку. При цьому прокуратура звинувачувала Ісаакяна у зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, строк давності за яким становить десять років. У дебатах прокурор просила призначити обвинуваченому три роки позбавлення волі.

Судді Віктор Ногачевський, Ігор Строгий та Маркіян Галабала визначили, що в діях Ісаакяна відсутній склад злочину, передбачений ч.2 ст.364, зокрема суб’єктивна сторона.

Суд самостійно перекваліфікував дії Ісаакяна з ч.2 ст.364 КК (зловживання владою або службовим становищем) на ч.2 ст.367 КК (службова недбалість). Судді застосували процесуальну норму (ч.3 ст.337 КПК), яка дає їм право з метою ухвалення справедливого судового рішення та захисту прав людини і її основоположних свобод, змінити кваліфікацію в сторону покращення становища обвинуваченого.

Нагадаємо, що НАБУ та САП затримали Ісаакяна ще в лютому 2016 року на робочому місці. Його звинуватили в незаконному продажі боргу заводу “Антонова” перед ДІФКУ приватній компанії. Прокуратура стверджує, що Ісаакян продав право вимоги боргу у 16 млн грн всього за 1,5 млн. Збитки становили 14,5 млн грн. За місяць справу скерували у Шевченківській райсуд Києва, де вона припадала пилом.

Під час останнього слова Ісаакян сказав, що його дії були неправильними і помилковими, так як він не дослідив усі юридичні обставини справи і якби тоді мав всю інформацію, яку має сьогодні, то ніколи б такий договір не підписав. Він також заявив, що готовий брати участь у засіданнях судів, в яких ДІФКУ намагається повернути вкрадені кошти і попросив суд оцінити його дії пом’якше.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Вищий антикорупційний суд засудив ексзаступника міністра Гримчака до 10 років ув’язнення з конфіскацією майна

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності