Антикорупційний комітет Ради підтримав законопроєкт про зміну статусу НАБУ. Пояснюємо, що це означає

Комітет Верховної ради з питань антикорупційної політики рекомендував прийняти у першому читанні законопроєкт 5459-1, який має привести Закон про НАБУ у відповідність Конституції України, усунути прогалини в законі та невизначеність щодо діючого Директора Бюро, які виникли після минулорічних рішень Конституційного Суду.

Законопроєкт передбачає зміну статусу НАБУ на орган виконавчої влади, закріплює гарантії незалежності Бюро від Уряду, передбачає нову процедуру обрання та призначення Директора НАБУ, змінюється процедура проведення незалежного аудиту Бюро. 

Також передбачено, що чинний Директор НАБУ продовжує виконувати свої повноваження до обрання очільника органу за новою процедурою, яка починається одразу з набранням законом чинності. Зміна статусу НАБУ не призведе до блокування діяльності органу і дозволить Бюро безперервно функціонувати і надалі.

Втім, у законопроєкті залишаються декілька положень, які потребують доопрацювання до другого читання.

Зокрема, процедура голосування конкурсною комісією дозволяє особам, призначеним за квотою Уряду, заблокувати призначення будь-якого гідного кандидата, який не є лояльним до влади. За таких умов роль міжнародних експертів не буде вирішальною, а на посаду Директора може бути обрано не найкращого, а компромісного кандидата.

Нещодавно посол ЄС в Україні Матті Маасікас відзначив, що висновок Венеційської комісії щодо законопроєкту про ВРП, особливо у частині ролі міжнародних експертів, задає напрям дискусіям, зокрема, навколо законопроєкту НАБУ. Венеційська комісія запропонувала таку модель: рішення приймається 4 голосами, із яких принаймні 2 голоси міжнародних експертів, якщо голоси розподілились порівну, то голосування має бути повторено, проте якщо протягом визначеного законом часу рішення за звичайним правилом не прийнято, то голосування групи членів комісії, у якій принаймні двоє міжнародних експертів, має переважати.

Також цей законопроєкт передбачає дострокове припинення поноважень Директора Бюро, хоча й у більш завуальованій формі. Фактично, повноваження Директора за відсутності передбачених чинним законом підстав будуть припинені до завершення 7-річного терміну його перебування на посаді, до квітня 2022 року, з обранням нового Директора. Це підриває незалежність Бюро і є неприйнятним, адже створює прецедент, коли ВР може припинити повноваження очільника НАБУ законом за відсутності будь-якої з заздалегідь визначених, вичерпних підстав для цього. 

Лише якщо ці положення будуть доопрацьовані, то законопроєкт не нестиме ризиків для незалежності НАБУ – а саме це є передумовою для ефективності антикорупційного органу.

Поділитись новиною

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності