Антикорупціонери попереджають про ризики повернення до корупційних схем в МОЗ через організацію закупівель в обхід ефективних інструментів

З даних порталу “Прозоро” 15 квітня стало відомо про зміни до річного плану закупівель. Відповідно до цих змін Міністерство охорони здоров’я вирішило самостійно закупити захисні комбінезони для лікарів. Очікувана ціна за костюми вдвічі дорожча, аніж на днях купило профільне держпідприємство. 

МОЗ планує закупити 71 374 захисних костюми за орієнтовною ціною – 500 грн за штуку, тобто загальна сума становить 35 687 000 грн. 

Така ініціатива міністерства є суперечливою з огляду на те, що 2018 року було створене державне підприємство “Медичні закупівлі України”, яке і покликано займатися закупівлями у сфері охорони здоров’я. Крім того, міністерство також наділене опцією залучати до закупівель міжнародні організації.

“Ми були здивовані, побачивши плани МОЗ здійснювати закупівлі для боротьби з COVID-19 силами власного тендерного комітету. Досвід закупівель у такий спосіб був корупційним і саме тому створювали спеціальні інструменти. Міністерство має займатися формуванням політики, державними програмами, а не господарською роботою із закупівель. Ми вбачаємо великі корупційні ризики в бажанні МОЗ знову перетягнути на себе ці функції “, – коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан. 

Нагадаємо, що до налагодження ефективних інструментів закупівлі ліків, МОЗ засвідчила корумпованість та роботу переважно із “своїми” постачальниками. 

Своєю чергою, виведення закупівель з-під міністерства уже довели свою ефективність. Наприклад, закупівлі через міжнародні організації вже у перший рік довів свою ефективність 40-відсотковою економією.

Що стосується ДП ”Медичні закупівлі України”, то там працюють спеціальні люди, які профільно займають закупівлями. 14 квітня держпідприємство відзвітувало про успішно проведену закупівлю 90 тис. костюмів біологічного захисту  для боротьби з COVID-19.  

У “Прозорро” можна знайти закупівлю, про яку раніше звітувало держпідприємство. ДП “Медичні закупівлі” змогли закупити захисні костюми для медиків по  245 грн/шт, хоча міністерство закладало їм очікувану вартість в 396 грн/шт. Тобто держпідприємство знайшло дешевше цей товар на 40%. За цю різницю ДП пропонувало МОЗ купити інші товари для боротьби з коронавірусом. 

Зараз же МОЗ хоче придбати дуже схожі захисні костюми за 500 грн за штуку. Тобто вдвічі дорожче, ніж держпідприємство. 

“Ми побоюємося, щоб повернення закупівель в міністерство не повернуло туди колишні корупційні схеми. Нещодавні журналістські розслідування підтвердили постійні незрозумілі відвідування МОЗ численними ділками, які раніше фігурували у корупційних скандалах в міністерстві. Практика засвідчила, що політика і стретегія мають бути окремо, а закупівлі – окремо”, – додає Щербан. 

Це вже не вперше керівництво МОЗ намагається обійти прозорі закупівлі. Наприкінці березня 2020 року керівник ДП “Медичні закупівлі” Арсен Жумаділов звинуватив вже колишнього міністра охорони здоров’я Іллю Ємця в тому, що той хотів призначити на ДП “довірену особу”. Цим самим блоковалася централізована закупівля ліків.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У 2020 році українці витратили 14 млрд грн на ліки без доведеної ефективності. Звіт 
Меблі замість ліків, “велике будівництво” та завищені ціни. ЦПК проаналізував рік ковідних закупівель

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності