“Антикорупційних суддів обиратимуть як перших космонавтів” – експерти пояснили, яким буде Антикорупційний суд

Суворий конкурсний відбір міжнародним складом конкурсної комісії та гарантії особистої безпеки – у Києві громадські експерти з Центру протидії корупції та Реанімаційного пакету реформ розповіли, як створюватимуть Вищий антикорупційний Суд і хто працюватиме в ньому суддями.

Антикорупціонери презентували концепцію роботи Вищого антикорупційного Суду та антикорупційної палати при Верховному Суді та відповідні зміни до закону про судоустрій, що мають бути розглянуті Парламентом на поточному сесійному тижні.

За задумом експертів, Антикорупційні суди розглядатимуть виключно справи, що відносяться до підслідності Національного Антикорупційного Бюро України (НАБУ). Такі незалежні антикорупційні суди створюються на принципово нових засадах, працюватимуть автономно від всієї судової гілки та діятимуть незалежно.

01_Court_OK_FINAL_FRONT-01

Зокрема, пропонується створити дві інстанції – Вищий Антикорупційний Суд та антикорупційну судову палату при Верховному Суді України, яка виконуватиме функцію апеляції. Антикорупційні судді погоджуватимуть слідчі дії детективів та розглядатимуть по суті тільки справи НАБУ.

“Корумповані судді та змова всієї суддівської системи проти НАБУ загрожують ефективності роботи Бюро більше, ніж Кононенко і Порошенко в купі з нардепами-графоманами, які завалюють детективів своїми зверненнями.

Фактично, вся судова система повстала проти Бюро, за виключенням одиниць: судді зливають інформацію, не погоджують негласні слідчі дії, затягують розгляд справ і т.д., – пояснює необхідність створення антикорупційних судів Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії Корупції. – Якщо хочемо побачити підслідних Антикорупційного бюро за гратами – треба створювати абсолютно новий Антикорупційний суд, а не чекати на реформування старої системи, під шумок якої всі підозрювані повтікають з країни або придбають собі індульгенцію”.

Експерти запропонували зміни до законодавства про судоустрій, якими визначається нова, конкурсна процедура добору суддів до антикорупційних судів, що дозволить брати участь у конкурсі адвокатам та правникам, які раніше не працювали в цій системі. У разі ухвалення таких змін, будь-який громадянин України, який має вищу юридичну освіту і 7 років роботи у галузі права, мешкає в Україні не менш як десять років та знає українську, може позмагатися за роботу антикорупційного судді.

Антикорупційних суддів обиратимуть з ретельністю космонавтів, адже їм, фактично, доведеться працювати в новій та повністю автономній системі координат, витримувати шалений зовнішній тиск і ризикувати своїм життям, бо їхні підсудні – особи з найвищих ешелонів влади, які уникатимуть справедливого покарання будь-якою ціною”, – переконаний Шабунін.

Так, обиратиме суддів до Антикорупційного суду та палати спеціальна конкурсна комісія із 10 людей, сформована за квотним принципом: по троє від Президента та Парламенту, чотири – рекомендовані від посольств США та Канади, Європейської Комісії та Ради Європи, яких затверджує Міністерство Юстиції.

Членами комісії не можуть бути політики, депутати, ті, хто раніше працював у правоохоронних органах а також – співробітники новоствореного Національного Агентства із запобігання корупції (НАЗК).

“Наявність міжнародників – чи не єдиний запобіжник від політичного тиску, який точно буде чинитися на конкурсну комісію, – вважає Анастасія Красносільська, юрист Центру протидії корупції. – У тих країнах світу (Гватемалі, Індонезії), де працюють аналогічні суди, запорукою незалежності суддів та аполітичності судового процесу стали саме міжнародні організації, під пильним оком яких працювали антикорупційні судді. Наразі в Україні немає такого безстрашного суду, здатного вершити правосуддя над хабарниками з вищих ешелонів влади і створити його незалежним можна тільки під пильним наглядом міжнародних партнерів”.

Громадські експерти також прописали норми, якими гарантується висока заробітна плата антикорупційним суддям, гарантії особистої безпеки та повна фінансова й адміністративна автономність від інших органів влади, в тому числі – інших судів. На думку Красносільської, саме навколо цих норм може виникнути палка суперечка в сесійній залі, коли депутати отримують фінальний текст законопроекту і зрозуміють, що “голосують за власну страту”.

Суддів антикорупційних судів відбиратимуть на відкритому і прозорому конкурсі у 5 етапів – через тестування, перевірку доброчесності та спеціальну перевірку, кваліфікаційний іспит та співбесіди, з обов’язковим широким залученням представників громадськості і журналістів.

Автори концепції Антикорупційних судів упевнені, що у разі ухвалення відповідних змін до Конституції України та закону про судоустрій, створити новий суд можливо до кінця поточного року, а запустити його повноцінну роботу – у першому півріччі наступного року.

02_Court_OK_FINAL_BACK-01

Нагадаємо, нещодавно Президент України Петро Порошенко зазначив, що довіру до суддів можна відновити, розпочавши судову реформу.

Для цього Верховна Рада має ухвалити зміни до Конституції щодо правосуддя одночасно з пакетом законів про реформування судової системи, що передбачають створення в Україні нового незалежного антикорупційного суду – переконані активісти.
Фактично, на думку активістів, судова реформа в Україні має розпочатися саме зі створення Антикорупційного суду.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Що має зробити влада, щоб отримати позитивну антикорупційну оцінку від ЄС: ЦПК розробив дорожню мапу виконання вимог Єврокомісії
Останній день співбесід серед кандидатів на директора НАБУ: машини з американських аукціонів та ігри з російських “однокласників”

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності