Підтримати

АНОНС — Мартиненко проти ЦПК: суд вирішить, чи можна поширювати інформацію про фігурантів кримінальних справ

У понеділок 1 квітня Київський апеляційний суд розгляне скаргу Центру протидії корупції на рішення Печерського суду, яким він зобов’язав активістів видалити всю інформацію про екс-нардепа Миколу Мартиненка з сайту pep.org.ua. Активісти вважають таке рішення наступом на свободу слова та небезпечним прецедентом.

Початок засідань — 10:20. Адреса суду — вул. Солом’янська, 2а. Судді — Волошина В.М., Панченко М.М., Слюсар Т.А.

У червні 2018 Печерський суд ухвалив рішення, яким зобов’язав організацію видалити всі згадки про екс-нардепа Миколу Мартиненка з сайту проекту Центру протидії корупції pep.org.ua.

Йдеться про досьє Мартиненка, розміщене  у відкритому Реєстрі національних публічних діячів* — базі даних, розробленій громадською організацією.

ЦПК вважає, що рішення Печерського суду створює прецедент — аналогічні позови можуть посипатися й на журналістів, які висвітлюють судові засідання  у кримінальних справах щодо Мартиненка або й інших фігурантів кримінальних справ.

Журналісти можуть стати потенційними “мішенями”. Їх так само можуть зобов’язати видалити згадки публічних осіб зі своїх матеріалів, якщо таким особам не раптом не сподобається форма викладення матеріалу. Саме тому активісти оскаржують це рішення суду до апеляції.

Як українське законодавство, так і практика Європейського суду з прав людини, однозначно свідчить про те, що публічного діяча можуть критикувати значно більше, ніж пересічну особу.

Закон дозволяє будь-кому використовувати та поширювати публічну інформацію з посиланням на джерело, що й робить ЦПК на сайті pep.org.ua.

Більше того, у статті ЦПК ім’я Мартиненка використано саме як ім’я публічної особи, інформація про яку є предметом підвищеного суспільного інтересу.

У червні 2018 Микола Мартиненко звернувся до Печерського районного суду Києва з позовом до ЦПК про захист немайнових прав на використання імені та недоторканності ділової репутації.

У позові політик наводив цитати з фабул судових ухвал про його зв’язки з офшорними компаніями, через які, як встановлено детективами НАБУ, здійснювалися фінансові оборудки. Це, на думку колишнього нардепа, порушує його право на використання імені.

Проте НАБУ та САП уже неодноразово оприлюднювали інформацію стосовно ходу досудового розслідування справи Мартиненка.

Більше того, сам Мартиненко особисто давав інтерв’ю стосовно кримінальних проваджень щодо нього. З правової точки зору це можна розцінювати, фактично, як дозвіл особи використовувати своє ім’я в такому контексті.

Наразі триває судовий процес у кримінальній справі проти екс-нардепа Миколи Мартиненка щодо розкрадання 695 млн грн на двох держпідприємствах. Справа розглядається у Шевченківському суді і її активно висвітлює ЦПК, що очевидно також створює незручності для екс-нардепа.

Микола Мартиненко звернувся з абсолютно аналогічним позовом до НАБУ. У своєму позові екс-нардеп просив суд зобов’язати антикорупційне бюро видалити зі свого сайту інформацію про його кримінальні справи. Проте Солом’янський районний суд Києва 21 грудня 2018 року відмовив екс-нардепу у задоволенні позову.

*Реєстр національних публічних діячів допомагає банкам ідентифікувати публічних діячів серед своїх клієнтів і містить понад 30 тисяч документально підтверджених записів, зокрема, про українських політиків, керівників органів прокуратури, голови та судді Конституційного та Верховного судів, голів апеляційних судів та високопоставлених силовиків.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
12 днів після підпалу будинку Шабуніна: його ще не допитували і не визнали потерпілим
Заява активістів щодо переслідування Віталія Шабуніна
АНОНС – Вночі горів будинок Віталія Шабуніна. ЦПК анонсує пресконференцію

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності