АНОНС — Апеляційний суд вирішить, чи знищувати важливі докази у справі Труханова

У четвер, 13 червня, Апеляційний суд Києва розгляне скаргу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) на рішення слідчого судді Солом’янського суду Києва Максима Вишняка якою відмовлено в арешті доказів у справі, пов’язаній із махінаціями Одеською мерією на чолі з Геннадієм Трухановим.

Початок засідання — 17:45. Адреса суду — вул. Солом’янська, 2а. Колегія суддів — Ігор Паленик, Денис Масенко, Валерій Лашевич.

Так, 27 травня суддя Солом’янського суду Києва Максим Вишняк відмовив детективам НАБУ в арешті флешок, знайдених ними під час обшуку. Мова йде про обшук у справіпродовженні розслідування “схеми Одеського мера Труханова”.  

Як відомо, справа щодо схеми на 185 млн грн із заводом “Краян” для Одеської мерії вже направлена до суду в частині безпосередньо щодо Труханова та деяких його спільників. Проте детективи не зупинилися і продовжили шукати виходи на  кінцевих власників підприємств, які продали Одеській міській раді будівлі “Краяну” та інших співучасників.  

Як стало відомо з Реєстру судових рішень під час слідства у цій справі суд дав дозвіл на обшук у потенційного фігуранта справи. При цьому особа до якої прийшли з обшуком намагалася знищити докази, не допускаючи детективів до приміщення. Частину доказів, як наприклад флешки, вдалося вилучити вже з численними пошкодженнями. Достеменно не відомо, яка саме інформація міститься на флешках — наразі це таємниця слідства, але сам факт таких наполегливих спроб знищити флешки свідчить про те, що їх вміст є дуже цінним для слідства.

Згідно з ухвалою суду спеціалісти НАБУ змогли дістати з флешок частину важливої для розслідування інформації, але для повної картини потрібна технічна експертиза для відновлення втрачених файлів. Саме для цього детективи клопотали про арешт флешок. В іншому випадку їх доведеться повернути власнику, який вже стовідсотково завершить процес знищення і вони ніколи не стануть доказом у справі.

Доцільність збереження цих флешок в матеріалах справи також в тому аби уникнути сумнівів щодо справжності їх змісту, як це було наприклад з відеокамерами у справі рюкзаків Авакова.

Але ще більше дивують аргументи з якими суддя Вишняк  обґрунтував відмову в арешті. Він вирішив, що флешки — це електронні інформаційні системи, вилучення яких можливе лише у випадку попереднього дозволу суду. Однак таке рішення судді є не просто абсурдним, воно взагалі несе загрозу судовій практиці у цій сфері загалом.  Адже якщо звичайний носій інформації – флешку вважати електронною інформаційною системою то це означатиме, що у всіх кримінальних справах де слідчі знаходили під час обшуків звичайні флешки з доказами – вони не мали права їх вилучати і всі такі флешки у всіх справах є недопустимими доказами.

Проте, флешка це не інформаційна система. І про це прямо говорять норми державних стандартів, за якими інформаційна система  — це комунікаційна система, що забезпечує збирання, пошук, оброблення та пересилання інформації (п. 4.1.2.7 ДСТУ 2392-94). Натомість, звичайна флешка є лише носієм інформації.

Уявімо, що слідчі знаходять під час обшуку флешку на якій міститься “чорна бухгалтерія” умовного Труханова чи Порошенка — рішення судді Вишняка означає, що таку флешку не можна вилучити за жодних обставин, лише у випадку, якщо слідчі могли передбачити таку знахідку заздалегідь та довести це суду.

Зауважимо, що раніше суддя Вишняк уже допомагав Труханову. У справі щодо мера Одеси він відмовився арештувати його після затримання та передав на поруки депутату Дмитру Голубову.

Окрім того, суддя Апеляційного суду Києва Валерій Лашевич вже відмовляв арештувати та відсторонити від займаної посади Труханова і його заступника Павла Вугельмана у справі “Краяну”.

Нагадаємо, 2016 року Одеська міськрада на чолі з Трухановим купили приміщення колишнього заводу “Краян” за 185 млн грн, яке за 10 місяців до того, приватна фірма придбала в державного підприємства через “компанії-прокладки” за 4,2 млн грн.

Так, Малиновський суд Одеси розглядає  обвинувачення щодо Труханова та спільників від жовтня 2018 року.

Від початку 2019 судовий розгляд справи набрав небаченої в українських судах швидкості. Судді відкладають усі інші засідання, аби якнайшвидше розглянути справу одеського мера до роботи Вищого антикорупційного суду.

Читайте більше: Зачищу все: як оточення Труханова намагається через суд приховати докази у справі “Краяну”
(https://bit.ly/2R719WO)

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Вищий антикорупційний суд засудив ексзаступника міністра Гримчака до 10 років ув’язнення з конфіскацією майна

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності