Підтримати

Активісти “злили” гривню в унітаз через провал запуску системи є-декларування

Сьогодні в “Українському домі” активісти Реанімаційного пакету реформ та депутати “зливали” гривню у двометровий унітаз – демонстрували, як, після зриву є-декларування та відмову міжнародних партнерів надавати економіці країни фінансову допомогу, українська валюта перетворюється на туалетний папір.

Обов’язковою вимогою надання Україні цих грошей – 4 млрд. дол. допомоги МВФ та 1,2 млрд євро від ЄС – є запуск системи електронного декларування 15 серпня в повноцінному, а не тестовому, режимі.

Тим не менше, влада активувала систему електронного декларування активів держслужбовців саме у тестовому режимі, що не може і не буде розцінене західними партнерами як виконання Україною взятих на себе зобов’язань.

Тестовий режим роботи системи не надає юридичної сили поданим до неї деклараціям та є обманом.

Активація системи у тестовому режимі та весь процес подання в таку систему декларацій держслужбовцями унеможливлює притягнення їх до кримінальної відповідальності за вказання недостовірних даних в деклараціях та незаконне збагачення.

Будь-яку з таких декларацій потім можна буде оскаржити в суді, як таку, що не має юридичної сили, адже вона була заповнена в тестовому режимі. Саме тому, посадити когось за брехню в таких деклараціях, чи появу там сотень мільйонів грошей невідомого походження, буде неможливо – переконані активісти.

“Можливість притягнення держслужбовців та найвищих посадових осіб за незаконне збагачення було однією з основних цілей введення електронної системи декларування,

яку вимагали західні партнери від України, адже разом з нею вводилася і кримінальна відповідальність за брехню в них”, – пояснює Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Трансперенсі Інтернешнл Україна.

“Система працює в режимі тренажеру – і для корупціонерів безпечно, і міжнародникам є що показати,

запевняє Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції.

Кеш від нелегальної торгівлі зброєю, контрабанди вугілля з АТО, наркотрафіку, відкатів на закупівлях для військових, газнафтодолари можна вписувати в декларацію і не боятися, що хтось почне з’ясовувати джерела походження цих грошей.

Зробити це можна тільки в рамках кримінального розслідування, але система, що працює у тестовому режимі, не дозволяє навіть теоретично таке розслідування провести”, – підсумовує експерт.

“Як голова парламентського комітету, що має здійснювати контроль за імплементацію законодавства, я вимагаю від Національного агентства із запобігання корупції та Державної служби спеціального зв’язку негайно вирішити проблему та запустити систему в повноцінному, а не тестовому режимі, – стверджує Єгор Соболєв, народний депутат.

Я особисто не заповнюватиму декларацію поки система не запрацює у правовому полі та закликаю депутатів та найвищих державних службовців зробити те саме і дочекатися повноцінного запуску системи електронного декларування”

– каже Соболєв.

“Українська влада в черговий раз вирішила “розвести” всіх, запустивши фіктивну систему, замість справжньої – стверджує Олександра Дрік, голова Громадського люстраційного комітету.  Але обдурити ні українців, ні західних партнерів не вдалося, тому можна стверджувати, що  влада свідомо провалює економічну допомогу Україні. Для них власні статки значно важливіші за фінансову  стабільність держави”.

На думку активістів, керівництво НАЗК – єдиного органу, який отримає декларації держслужбовців “прекрасно усвідомлює роль та статус системи, але запускає її у тестовому режимі, забезпечуючи безкарність та недоторканність чиновникам”.

Таким чином влада дарує чиновникам дієвий інструмент легалізації незаконно отриманих уже після Революції Гідності багатств.

Запустивши систему у тестовому режимі із деклараціями, що не мають юридичної сили, Україна також суттєво обмежує діяльність Національного антикорупційого бюро України, яке має розслідувати злочини декларування неправдивої інформації та незаконного збагачення державних службовців та топ-політиків.

“Це – суттєвий відкат у атикорупційній реформі, який ставить під загрозу всю фінансову допомогу економіки країни. Без міжнародних грошей фінансова система держави не витримає, і вже восени, разом із захмарними тарифами, українці отримають долар більше 30 і черговий скачок цін” – пояснює наслідки запровадження тестової системи є-декларування Віталій Шабунін.

Зрив запуску системи електронного декларування також може призвести до відмови Україні у лібералізації візового режиму з Європейським союзом.

“Після відмови Януковича від європейського вектору українці вийшли на ЄвроМайдан. Тпере європейську мрію мільйонів людей руйнує післямайданний президент Петро Порошенко” – каже Шабунін.

Активісти переконані, що відповідальність за зрив запуску електронної  системи делкарування лежить на Державній службі спеціального зв’язку, яка за вказівкою керівництва держави в останній момент відмовила в наданні системі атестату про побудову комплексної системи захисту інформації та не надала можливості вчасно доопрацювати систему, а також на Національному агентстві з питань запобігання корупції.

Під час прес-конференції активісти звернулися з вимогою до Президента України Петра Порошенка та Прем’єр-міністра України Володмира Гройсмана негайно забезпечити надання системі електронного декларування необхідного атестату та змусити чиновників, що скористаються тестовим режимом системи, переподати свої декларації знову.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Рада підтримала в першому читанні ув’язнення за недекларування, рішення щодо чого раніше сфальшував Монастирський
Комітет Ради рекомендував з подачі нардепа від Батьківщини знищити фінансовий контроль за топ-посадовцями

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності