Підтримати

ЦПК розробив публічний реєстр чиновників – контролювати банківські операції

Реєстр містить інформацію про так званих «публічних діячів», їхні зв’язки з іншими публічними діячами, установами та родичами, які, відповідно до українського законодавства, банки вважають клієнтами з підвищеним ризиком.

Реєстр допоможе іноземним та вітчизняним фінансованим установам ідентифікувати серед своїх клієнтів  таких публічних діячів – найвище керівництво держави, суддів, прокурорів, військових, керівників політичних партій, народних депутатів тощо. Згідно міжнародних вимог та українського законодавства з протидії відмиванню коштів, банки зобов’язані посилено контролювати фінансові операції таких високоризикованих клієнтів.

Реєстр містить більше 10 000 осіб, які є публічними діячами, членами їх родин чи пов’язаними з ними особами. На даний час антикорупціонери зібрали документально підтверджені дані про 6000 держслужбовців, які за українським законодавством є публічними діячами, 4500 пов’язаних з ними осіб, та 2400 державних компаній, керівники яких також є публічними діячами.

На думку розробників, наявність публічно доступної інформації про таких діячів у Реєстрі знижуватиме  ризик надання банківських послуг високопосадовцям та їхнім родичам, які використовують міжнародну банківську систему для відмивання грошей.

“За останні два роки в Україні збанкрутіли понад 60 банків. Принаймні 10 з цих банків підозрюються у відмиванні грошей через кореспондентські рахунки в західних банках. Через неналежний фінансовий контроль клієнтів із підвищеним ризиком Україна втратила мільярди гривень”, – розповідає Дарина Каленюк, виконавчий директор Центру протидії корупції.

У Реєстрі є два типи профілів публічних діячів: базові та розширені. Розширені профілі містять документально підтверджену з офіційних джерел інформацію про місце роботи особи, його ділові та родинні зв’язки, зв’язки з іншими політичними діячами та факти, що свідчать про репутацію особи – чи фігурує вона в кримінальних провадженнях, має судимість, замішана у гучних корупційних скандалах тощо.

“Українські корумповані високопосадовці легко відмивають брудні гроші через міжнародну банківську систему. Судді, прокурори, чиновники, які мають неспівмірніий із майновими деклараціями спосіб життя, без проблем особисто або через підконтрольні офшорні компанії та трасти відкривають рахунки в іноземних банках, кладуть на свої рахунки гроші, отримані від корупції”, – розповідає Андрій Шуран, фінансовий аналітик Центру протидії корупції.

Українською службою фінансового моніторингу з березня 2014 по грудень 2015 років було виявлено  163,0 млрд. грн. – сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією доходів, одержаних злочинним шляхом.

За інформацією Служби, підрозділами фінансових розвідок інших країн повідомлено про замороження активів колишніх українських високопосадовців та пов’язаних з ними осіб на загальну суму 107,2 млн. дол. США, 15,9 млн. євро та 135,0 млн. швейцарських франків у Австрії, Великобританії, Латвії, Кіпрі, Італії, Ліхтенштейні, Швейцарії та Нідерландах.

“У світі існують особливі правила контролю за фінансовими операціями публічних осіб: кожний банк має встановити, хто її клієнт і звідки в нього гроші. Якщо клієнтом є публічний діяч, його фінансові операції мають бути ретельно перевірені і в Україні, і за кордоном. Ми запустили Реєстр саме з цією метою – назвати поіменно кожного політичного діяча – PEPа”,– підсумовує Дарина Каленюк.

У 2016 році Українська Служба фінансового моніторингу включила Реєстр у свій рекомендований список джерел для перевірки приналежності клієнта до національних публічних діячів.

Наразі Реєстр працює у тестовому режимі, доступний українською та англійською мовами, оновлюється щоквартально. Банки та фінансові установи можуть безкоштовно отримати всю інформації з Реєстру.

Довідково:

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
НАЗК перевірить голову СБУ Баканова через іспанську фірму
НАЗК взялося за незадекларований годинник Hublot генпрокурорки Венедіктової
Депутати хочуть “знести” незалежну наглядову раду “Нафтогазу” та інших держпідприємств

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності