Підтримати

Активісти: Президентський законопроект про антикорупційний суд – це псевдореформа

Антикорупційні організації розкритикували законопроект Президента №7440 про антикорупційний суд, як такий, який не відповідає вимогам Венеційської комісії та не дозволяє забезпечити незалежність антикорупційного судочинства.

Законопроект №7440, поданий Президентом на розгляд парламенту, суперечить основній рекомендації Венеційської комісії, а саме не передбачає ключової ролі міжнародних донорів у доборі антикорупційних суддів”, – йдеться в заяві оприлюдненій Центром Протидії Корупції, Тransparency Іnternational Україна, Автомайданом та Реанімаційним пакетом реформ. Натомість передбачається “виключно дорадча роль” міжнародної ради, рішення якої можна буде подолати 11 членами ВККС так само, як було подолано висновки Громадської ради доброчесності у конкурсі до Верховного суду.

“Законопроект, який 1,5 року вимагали міжнародні партнери та громадськість, немає нічого спільного зі створенням реального незалежного антикорупційного суду з прозорою процедурою відбору суддів міжнародними експертами, – стверджує Олександр Леменов, експерт РПР. – Натомість ми бачимо чергову спробу обрати “потрібних” суддів, як це було зроблено під час конкурсу до Верховного суду, куди пройшло багато суддів з явно заплямованою репутацією”.

Антикорупційні організації також звернули увагу на вимоги до кандидатів на посади суддів, за дотриманням яких сформувати суд буде практично неможливо. “Так, на додачу до суддівського, адвокатського або наукового досвіду, кожен кандидат до Вищого антикорупційного суду має також мати “значний досвід професійної діяльності у сфері права з питань протидії корупції у міжнародних організаціях або міжнародних судових органах”. Осіб, що мають такий досвід – одиниці. Більше того, ВККС зможе дискваліфікувати навіть кандидатів, що мають такий досвід, адже Комісія на власний розсуд та без жодних критеріїв вирішуватиме, чи той чи інший кандидат має достатньо “значний” міжнародний досвід”, – йдеться у заяві.

Це чергова спроба псевдореформи та створення псевдосуду, формуванням яким займатимуть старі кадри – Шабунін

“Законопроект №7440 – це чергова спроба псевдореформи та створення псевдосуду, формуванням яким займатимуть старі кадри, – стверджує Віталій Шабунін, Голова правління Центру Протидії Корупції. – Українців та міжнародних партнерів знову хочуть банально “розвести”, як це сталося з судовою реформою. 80% старих суддів були переобрані до Верховного Суду, те саме відбудеться і тут у разі ухвалення цього законопроекту. Такий антикорупційний суд нікому не потрібен – це буде черговий Печерський суд, який виноситиме політично потрібні рішення”, – додає він.

Громадськість наголошує, що запропоновані Президентом умови добору суддів та підсудність Вищого антикорупційного суду суперечать рекомендаціям Венеційської комісії та нівелюють саму суть створення антикорупційного суду. Саме тому, антикорупційні організації закликали Президента України відкликати законопроект №7440 та подати на заміну законопроект, який відповідатиме рекомендаціям Венеційської комісії.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Голосування щодо САП: Верховна Рада із схвалення Зеленського зробила крок до скасування безвізу та співпраці з МВФ
Загроза безвізу: правоохоронний комітет утретє вибрав членів у комісію з обрання керівника САП, які не відповідають закону

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності