Підтримати

Активісти презентували реєстр провалів Вищої ради правосуддя

Сьогодні, 4 вересня, громадські організації Фундація DEJURE, Автомайдан та Центр протидії корупції опублікували “Реєстр провалів Вищої ради правосуддя”. У продукті зібрані конкретні випадки тиску на суддів за непокору політизованій системі та безкарності тих, хто такий тиск здійснює, — найяскравіші свідчення того, що без перезапуску ВРП ми так і не побачимо дійсно незалежної судової гілки влади.

Замість незалежних професіоналів — погоджені з владою функціонери, що не відповідають критеріям доброчесності та професійної етики. Замість звільнення недоброчесних — тиск на незалежних суддів. Такими постають чинний склад і діяльність Вищої ради правосуддя.

До реєстру увійшли:

Ці та інші справи засвідчують: чинний склад ВРП лише перешкоджає справжньому очищенню суддівського корпусу, тому Вищу раду правосуддя потрібно перезавантажити, при цьому змінивши не просто імена, але й підхід до її формування в цілому.

«29 серпня Президент України зареєстрував законопроект, який передбачає перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів — ще одного важливого органу суддівського врядування — за участі міжнародних експертів. Цього тижня згаданий проект розглядатимуть на засіданні Комітету з питань правової політики. Це важливий крок, проте його впровадження стане лише напівмірою, — наголошує голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков. — Водночас реформа самої ВРП, так само як і порядку її формування, не передбачена. Це не просто мінус, це — гарантований провал усієї реформи»

Усі зібрані у «Реєстрі» матеріали повинні стати беззаперечною підставою для реформації Вищої ради правосуддя як обов’язкової умови проведення справжньої, а не позірної судової реформи. При цьому перезапуск ВРП має відбутися не лише через зміну прізвищ, а через зміну підходу до формування Ради.

«Наш сайт — це постійне нагадування для Президента і Парламенту про необхідність перезавантаження ВРП. Між тим, вже зараз нам пропонують інструмент контролю за доброчесністю членів ВРП. Таким інструментом є етична комісія, створення якої передбачає президентський законопроект. Але така комісія буде ефективною лише за умови, що вирішальну роль у ній відіграватимуть міжнародні експерти, які матимуть повноваження звільняти негідних членів ВРП», — зазначає Галина Чижик, експертка Центру протидії корупції, членкиня Громадської ради доброчесності.

«Реєстр провалів Вищої ради правосуддя» підготовлено спільно Фундацією DEJURE, Автомайданом та Центром протидії корупції. Веб-версія продукту підготовлена за фінансової підтримки Посольства Королівства Нідерланди в рамках програми МАТРА. Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю Фундації DEJURE, Автомайдану та Центру протидії корупції і в жодному разі не відображає позицію Королівства Нідерланди.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Вовча зграя: Печерський суд незаконно втрутився у справу НАБУ щодо суддів скандального Окружного адмінсуду Києва
Звернення громадських організацій до Вищої ради правосуддя щодо участі в обговоренні проєкту Антикорупційної стратегії
Громадськість вимагає від Президента Зеленського ініціювати ліквідацію Окружного адмінсуду Києва

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності