Підтримати

1,2 млрд. коштів на ліки у 2014 витрачені неефективно – звіт

1,2 млрд. бюджетних коштів у 2014 були витрачені Міністерством охорони здоровя неефективно.

У своєму річному аналітичному звіті щодо корупції у сфері державних закупівелях ліків команда Центру протидії корупції дійшла висновку, що старі корупційні схеми в медичній системі не були ліквідовані. Натомість, після перемоги Революції гідності, оборудок та махінацій у медичній сфері побільшало.

“Команда “Центру протидії корупції промоніторила більше 90 тендерів на закупівлю ліків за державними 6 програмами. Майже в кожному – суттєві порушення, – стверджує Олена Щербан, керівник юридичного департаменту “Центру протидії корупції”.  – Кожний з цих тендерів та лотів –  життя та здоров’я десятків тисяч українців. На них щороку заробляють і тендерні мафіозі – через власні мережі офшорних компаній-посередників, і чиновники міністерства. Після зміни влади рівень корупції в сфері державних закупівлях ліків не лише не зменшився, а навпаки – невпинно зростає”.

“Якщо раніше корупцію ховали у форму картельної змови учасників ринку та недопуск конкурентів на торги, то в 2014 році основною схемою стало блокування торгів самими ж учасниками, – стверджує Олександра Устінова, член правління “Центру протидії корупції”. – Таким чином, недоброчесні учасники тендерів або вибивали конкурентів, або добивалися для себе кращих умов поставки та оплати ліків державою”.

За даними звіту  у 2013 році торги на етапі оголошення практично не оскаржувалися, у той час як у 2014 році протягом липня-жовтня 50 зі 110 лотів (препаратів) були заблоковані чи оскаржені самими ж учасниками.

Так, наприклад,  у 2014 році до постанови Кабінету Міністрів України №117 була внесена «лобістська норма», що дозволила постачальникам ліків отримати 100% передоплату товару та 6 місяців відстрочки поставок.

Тепер  ліки, які учасники державних програм лікування мали отримати  до кінця 2014 року, будуть поставлені в Україну тільки в червні 2015-го. Через це сотні тисяч пацієнтів залишилися без лікування взагалі.

У  звіті “Україна- діагноз: тотальна корупція” детально описані основні, поширені між учасниками та ініціаторами торгів, оборудки.

Наприклад, реєстрація ціни на препарат у спеціальному реєсстрі дозволяє фармкомпаніям свідомо завищувати ціни на ліки.

“Власники реєстраційних посвідчень, у змові з керівництвом МОЗ, декларують завищені ціни. Далі вони вказують ці завищені ціни в тендерних пропозиціях і ділять різницю між собою”, – пояснює Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції.

“Фактично, реєстр оптово-відпускних цін перетворився на легальний інструмент  покриття корупції  та завищення цін на ринку лікарських засобів, що закуповуються МОЗ та іншими державними установами.

Неспроможність нового керівництва МОЗ своєчасно провести торги у 2014 році дало  змогу всім фармацевтичним компаніям перереєструвати ціни в реєстрі оптово-відпускних цін. В результаті, держава вимушена купувати ліки за значно дорожчою ціною, перевірити яку – неможливо, йдеться у звіті.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
Семеро українських номіналів зазначені бенефіціарами більшої кількості компаній, ніж топ-олігархи — Звіт
90% препаратів з програми дорослої онкології сьогодні закуповують дешевше ніж 2014 року — звіт ЦПК
АНОНС — Презентація аналітичного звіту: наскільки ефективно Україна закуповує дороговартісне лікування для онкохворих

Читайте також

Всі новини
Активісти подають до ДБР заяву про злочин міністра охорони здоров’я Степанова
“Рецидив” корупції: ЦПК представив звіт щодо медзакупівель для онкохворих пацієнтів
Нардеп від “Слуги народу” хоче “в чорну” проводити закупівлі медичних товарів для боротьби з епідеміями

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності