1,2 млрд. коштів на ліки у 2014 витрачені неефективно – звіт

1,2 млрд. бюджетних коштів у 2014 були витрачені Міністерством охорони здоровя неефективно.

У своєму річному аналітичному звіті щодо корупції у сфері державних закупівелях ліків команда Центру протидії корупції дійшла висновку, що старі корупційні схеми в медичній системі не були ліквідовані. Натомість, після перемоги Революції гідності, оборудок та махінацій у медичній сфері побільшало.

“Команда “Центру протидії корупції промоніторила більше 90 тендерів на закупівлю ліків за державними 6 програмами. Майже в кожному – суттєві порушення, – стверджує Олена Щербан, керівник юридичного департаменту “Центру протидії корупції”.  – Кожний з цих тендерів та лотів –  життя та здоров’я десятків тисяч українців. На них щороку заробляють і тендерні мафіозі – через власні мережі офшорних компаній-посередників, і чиновники міністерства. Після зміни влади рівень корупції в сфері державних закупівлях ліків не лише не зменшився, а навпаки – невпинно зростає”.

“Якщо раніше корупцію ховали у форму картельної змови учасників ринку та недопуск конкурентів на торги, то в 2014 році основною схемою стало блокування торгів самими ж учасниками, – стверджує Олександра Устінова, член правління “Центру протидії корупції”. – Таким чином, недоброчесні учасники тендерів або вибивали конкурентів, або добивалися для себе кращих умов поставки та оплати ліків державою”.

За даними звіту  у 2013 році торги на етапі оголошення практично не оскаржувалися, у той час як у 2014 році протягом липня-жовтня 50 зі 110 лотів (препаратів) були заблоковані чи оскаржені самими ж учасниками.

Так, наприклад,  у 2014 році до постанови Кабінету Міністрів України №117 була внесена «лобістська норма», що дозволила постачальникам ліків отримати 100% передоплату товару та 6 місяців відстрочки поставок.

Тепер  ліки, які учасники державних програм лікування мали отримати  до кінця 2014 року, будуть поставлені в Україну тільки в червні 2015-го. Через це сотні тисяч пацієнтів залишилися без лікування взагалі.

У  звіті “Україна- діагноз: тотальна корупція” детально описані основні, поширені між учасниками та ініціаторами торгів, оборудки.

Наприклад, реєстрація ціни на препарат у спеціальному реєсстрі дозволяє фармкомпаніям свідомо завищувати ціни на ліки.

“Власники реєстраційних посвідчень, у змові з керівництвом МОЗ, декларують завищені ціни. Далі вони вказують ці завищені ціни в тендерних пропозиціях і ділять різницю між собою”, – пояснює Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції.

“Фактично, реєстр оптово-відпускних цін перетворився на легальний інструмент  покриття корупції  та завищення цін на ринку лікарських засобів, що закуповуються МОЗ та іншими державними установами.

Неспроможність нового керівництва МОЗ своєчасно провести торги у 2014 році дало  змогу всім фармацевтичним компаніям перереєструвати ціни в реєстрі оптово-відпускних цін. В результаті, держава вимушена купувати ліки за значно дорожчою ціною, перевірити яку – неможливо, йдеться у звіті.

Поділитись новиною

Читайте також

Всі новини
У 2020 році українці витратили 14 млрд грн на ліки без доведеної ефективності. Звіт 
Семеро українських номіналів зазначені бенефіціарами більшої кількості компаній, ніж топ-олігархи — Звіт
90% препаратів з програми дорослої онкології сьогодні закуповують дешевше ніж 2014 року — звіт ЦПК

Читайте також

Всі новини
У 2020 році українці витратили 14 млрд грн на ліки без доведеної ефективності. Звіт 
Меблі замість ліків, “велике будівництво” та завищені ціни. ЦПК проаналізував рік ковідних закупівель
Громадські та пацієнтські організації закликають МОЗ транслювати та оприлюднювати відео співбесід з кандидатами до Наглядової ради ДП “Медичні закупівлі України”

підписка

Отримуйте першими новини ЦПК
Заповнючи форму, я погоджуюсь з умовами Політики конфіденційності